Koreja e Veriut lëshon raketa balistike, ndizen sirenat në Japoni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut lëshoi ​​disa raketa balistike, duke përfshirë një raketë që ndezi sirenat paralajmëruese në pjesë të Japonisë qendrore dhe veriore, tha sot Tokio.

Zyrtarët në Korenë e Jugut dhe Japoni thanë se raketa mund të ketë qenë një raketë balistike ndërkontinentale, një armë me rreze të gjatë, e projektuar për të transportuar një kokë bërthamore në anën tjetër të planetit, raporton Reuters.

Qeveria e Japonisë fillimisht njoftoi se raketa kishte fluturuar mbi territorin e vendit, gjë që më pas u mohua.

- Advertisement -

Ministri japonez i Mbrojtjes, Yasukazu Hamada, tha se qeveria humbi raketën nga radari mbi Detin e Japonisë, ndërsa zyrtarët e Koresë së Jugut thanë se raketa balistike ndërkontinentale kishte bërë një “fluturim të pasuksesshëm”, njoftoi agjencia e lajmeve Yonhap.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...

Arrestimi i Sekretares së MSH, Braçe: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

TË FUNDIT

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...

Arrestimi i Sekretares së MSH, Braçe: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

“Jam gati te vdes”- Deklarata e fortë e Vuçiç, kush po e kërcenon presidentin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një takimi  të zhvilluar me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiç dhe një pjesë të bashkëpunëtorëve të saj ta...

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga AKU dhe policia shkaku i helmimit masiv të qytetarëve në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×