Kriza e refugjatëve, rreth 90 milionë njerëz të zhvendosur me forcë në botë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kriza e refugjatëve e shkaktuar nga lufta në Ukrainë ka rikthyer vëmendjen në vështirësitë me të cilat hasen njerëzit që detyrohen të zhvendosen nga vendi i tyre.

Miliona njerëz janë larguar nga lufta në Ukrainë, duke shtuar shifrat e fundit vjetore të publikuara nga OKB-ja. Në total, rreth 89.3 milionë njerëz konsiderohen të zhvendosur me forcë në të gjithë planetin.

Pas vitesh stabiliteti relativ, shifra është rritur madje në dekadën  e fundit është dyfishuar.

- Advertisement -

Zyrtarisht në vitin 2021 numri i azilkërkuesve i kaloi katër milionë e gjysmë. Gjermania ishte vendi i BE-së që mori numrin më të madh të kërkesave për azil.

Turqia pret më shumë njerëz të zhvendosur me forcë se çdo vend tjetër, me më shumë se 3.8 milionë.

Në të gjithë botën vetëm katër vende kanë pranuar pothuajse një të tretën e të gjithë refugjatëve. Lufta dhe persekutimi mbeten shkaku kryesor i shpërnguljeve.

Deri në pushtimin e Ukrainës, i cili nuk është përfshirë në këtë raport të fundit, konflikti i qëndrueshëm sirian ishte burimi kryesor i largimit nga luftimet.

Rreth dy të tretat e të gjithë refugjatëve vinin nga Siria, Afganistani, Sudani  Jugut dhe Mianmari.

Raporti gjithashtu i kushton vëmendje të veçantë situatës në Venezuelë, të cilën UNHCR e kategorizon si “kriza e dytë më e madhe e zhvendosjes së jashtme në botë”, me rreth 6 milionë refugjatë dhe migrantë nga Venezuela.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×