izrael

Përplasje me armë në kufirin Izrael-Egjipt, vriten 3 ushtarë

BBC raporton se tre ushtarë izraelitë janë vrarë nga një polic egjiptian. Ushtarët u vranë pas të shtënave në territorin izraelit...

18 javë protesta në Izrael kundër reformës në drejtësi

Dhjetëra mijëra demonstrues u mblodhën në të gjithë Izraelin për javën e 18-të me radhë, duke protestuar ndaj planeve të qeverisë...

Qëndroi 86 ditë në grevë urie, palestinezi vdes në burgun e Izraelit

Një figurë e lartë e grupit militant palestinez Xhihadi Islamik, Khader Adnan, ka vdekur në një burg izraelit pas 86 ditësh...

Vazhdojnë protestat në Izrael, qytetarët kundër Netanyahut: Po na çon në diktaturë

Dhjetëra mijëra izraelitë mbushën rrugët e Tel Avivit për fundjavën e 17-të rresht, për të protestuar kundër reformës së propozuar të...

BE: Të shqetësuar për përshkallëzimin e dhunës në Izrael, Palestin dhe Liban

Bashkimi Evropian shprehu shqetësim të thellë për përshkallëzimin e rëndë të dhunës kohët e fundit në Izrael, territoret e pushtuara palestineze...

Shtohen tensionet pas mësymjes në xhami, Izraeli mbledh rezervistët e ushtrisë

Pas tensioneve dhe konflikteve të shtuara ditët e fundit dhe sulmeve të ndara ku u vranë tre persona, përfshirë dhe një...

Sulm terrorist në Tel Aviv, 44-vjeçari hyn me makinë në mes të turmës, vdes turisti

Një turist italian është vrarë dhe shtatë persona të tjerë janë plagosur pas një sulmi të dyshuar terrorist pranë një plazhi...

Izraeli sulmon me raketa Libanin

Izraeli nisi sulme të rralla në Libanin jugor të premten dhe vazhdoi me bombardimet në Rripin e Gazës, duke shënuar një...

VIDEO| Forcat izraelite hyjnë në xhaminë Al-Aksa, qëllojnë me shkopinj besimtarët

Janë rikthyer sërish tensionet mes policisë izraelite dhe besimtarëve myslimanë në xhaminë al-Aksanë Jerusalem. Policia izraelite e armatosur rëndë, hyri në ambientet...

Mbi 1.000 palestinezë të paraburgosur në Izrael pa akuza të ngritura

Izraeli po mban mbi 1 mijë palestinezë të paraburgosur pa ngritur akuza apo nisur proces gjyqësor ndaj tyre, sipas të dhënave...

Kryeministri Netanyahu shtyn reformën në sistemin gjyqësor në Izrael

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka shtyrë për muajin e ardhshëm procesin për diskutimin e reformës në sistemin gjyqësor, thuhet në deklaratën...

Protesta masive në Izrael pas shkarkimit të ministrit të Mbrojtjes

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë nëpër rrugët e Izraelit, pasi kryeministri Benjamin Netanyahu, e ka shkarkuar ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant. Shkarkimi...

Euro 2024, Kosova barazon në Izrael, të martën pret Andorrën

Kosova barazoi 1-1 në ndeshjen e parë të eliminatoreve të Euro 2024, duke marrë një pikë të rëndësishme në Izrael. Një pikë e rëndësishme për dardanët...

Skandali| Mësueset bënin komente raciste në WhatsApp, nxënësit i filmojnë

Ministri i arsimit të Izraelit i ka kërkuar falje nxënësve etopiano-izraelite, pasi mësueset e tyre kanë përdorur komente fyese për ta...

Sulm ushtarak i Izraelit në Bregun Perëndimor, të paktën 6 palestinezë të vrarë

Të paktën gjashtë palestinezë kanë mbetur të vrarë pas një sulmi ushtarak nga izraelitët në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun...

Zjarr në kufirin e Izraelit dhe Gazës, kërkohet ndihmë ndërkombëtare

Zyrtarët e Gazës kanë kërkuar ndihmë për shuarjen e zjarrit që shpërtheu dje në një depo në një fshat që ndodhet...