Në cilat shtete të botës do të lindin 1,000 bebet e ardhshme?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çdo 4 minuta, rreth 1,000 foshnja lindin në të gjithë globin. Por nga cilat shtete kanë më shumë gjasa të vijnë statistikisht këto foshnje?

Duke përdorur të dhëna nga CIA World Factbook, kjo grafikë e ndërtuar nga Pratap Vardhan, paraqet një pamje demografike të popullsisë globale, duke treguar se cilat vende kanë më shumë gjasa të mirëpresin 1,000 foshnjat e ardhshme bazuar në vlerësimet mbi popullsinë dhe normat e lindjeve për vitin 2022.

1.000 foshnjat e ardhshme, sipas shtetit

Duke marrë parasysh se India ka një popullsi prej afro 1.4 miliardë banorësh, nuk është e habitshme që ajo të renditet e para në listë.

- Advertisement -

Nga çdo 1.000 foshnja të lindura, ky vend në Azinë Jugore përbën afërsisht 172 prej tyre.

Vlen të përmendet se, ndërsa India renditet në vendin e parë në listë, shkalla e lindjeve në vend (që është numri i përgjithshëm i lindjeve në vit për 1000 banorë) është në fakt pak më poshtë mesatares globale, në 16.8 krahasuar me 17.7 përkatësisht.

Kina, e cila vjen e dyta në listë, është e ngjashme me Indinë, me një popullsi të lartë, por gjithashtu me normë relativisht të ulët të lindjeve. Nga ana tjetër, Nigeria, e cila renditet e treta në listë, ka një normë lindjeje që është gati dyfishi i mesatares globale, në 34.2.

Shteti Rajoni Lindjet për çdo 1.000 bebe në botë
​ India Azia 171.62 nga 1.000
 Kina Azia 102.84 nga 1.000
 Nigeria Afrika 56.50 nga 1.000
 Pakistan Azia 47.23 nga 1.000
Republika Demokratike e

Kongos

Afrika 31.90 nga 1.000
 Indonezia Azia 31.20 nga 1.000
 SHBA Amerika 30.42 nga 1.000
 Etiopi Afrika 25.44 nga 1.000
 Brazil Amerika Latine 22.27 nga 1.000
 Bangladesh Azia 21.52 nga 1.000

 

Pse niveli i lindjeve në Nigeri është kaq i lartë?

Ka disa faktorë, por një arsye kryesore është fakti se ekonomia e Nigerisë është ende në zhvillim dhe renditet e 131-ta globalisht për sa i përket PBB-së për frymë. Për më tepër, qasja në arsim për gratë nuk është ende aq e përhapur sa do të duhej të ishte, dhe studimet tregojnë se kjo është e lidhur ngushtë me normat e larta të lindjeve.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

TË FUNDIT

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×