Kush është rusja 31-vjeçare që mashtroi elitën në New York?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Seriali më i fundit i Netflix titullohet “Inventing Anna”. Ai u publikua më 11 shkurt dhe që nga ai moment ka dominuar vendin e parë sa i takon shikueshmërisë.

Krijimi i Shonda Rhimes, e cila ka krijuar gjithashtu serialet e njohura Grays Anatomy, Scandal dhe Bridgerton, sjell historinë e jetës së Anna Delvey.

Seriali ekspozon prejardhjen reale të Anna-s, emri i vërtetë i së cilës është Anna Sorokin, një grua ruse 31-vjeçare e cila pretendoi se ka një trashëgimi të madhe nga prindërit e saj. Ajo frekuentoi festat elitare të New York-ut, hotelet më luksoze dhe restorantet më të shtrenjta për vite me radhë.

- Advertisement -

Krijimi i Rhimes i lë njerëzit me kureshtjen se çfarë duhet të besojnë në të vërtetë dhe me këtë rast demaskon mashtrimin.

“E gjithë kjo histori është plotësisht e vërtetë. Përveç pjesëve që janë tërësisht të sajuara,” – shkruhet në episodin e parë.

E VËRTETË: Artikulli i New York Magazine frymëzoi gjithë hetimin

“Inventing Anna” i detyrohet një investigimi gazetaresk që është po aq i rëndësishëm sa vetë skandali.

Pa punën e Jessica Pressler, gazetare dhe redaktore në “New York Magazine” ky serial nuk do të ekzistonte.

GËNJESHTËR: Shefat e revistës druheshin nga publikimi i artikulli

Pressler ka bërë me dije se shefat e saj ishin shumë mbështetës për finalizimin e artikullit, ndërsa në serial rezulton sikur shefat donin që gazetarja ta mbante fokusin diku tjetër dhe jo të mashtrimet e Anna Delvey.

“Mendoj se qëndrimi i shefave në ‘Inventing Anna’ janë një shembull i zyrave patriarkale në përgjithësi,” – u shpreh gazetarja.

E VËRTETË: Anna Delvey bëri përpjekje të mëdha për të mashtruar qindra njerëz dhe banka

Në vitin 2017, Delvey u arrestua sepse mashtroi bankat, hotelet dhe të njohurit e saj duke shkaktuar një dëm prej 242 mijë eurosh. Seriali përshkruan me detaje punën e saj dhe mënyrën si ka vepruar.

Një nga aspektet më befasuese si të artikullit ashtu edhe të serialit është aftësia e Anës për të kaluar falas nga një hotel luksoz në tjetrin. Fasada e saj është e thjeshtë. Ajo qëndronte gjatë në një hotel dhe linte vazhdimisht bakshishe bujare.

Për më tepër, ndiqni serialin. Nuk po ju zbulojmë gjë tjetër nga skemat e mashtrimit të Anna-s.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...

TË FUNDIT

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...

Plagosje me thikë në Korçë

Një person ka mbetur i plagosur me thikë në Korçë të dielën. Ngjarja ka ndodhur në unazën e qytetit. Sipas informacioneve paraprake, konflikti mes dy...

Voton kandidati i PS në Kukës: Ishte fushata më e mirë

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×