English

Lavrov: SHBA dhe Perëndimi nuk tregojnë interes për zgjidhjen e luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA dhe vendet e tjera perëndimore nuk kanë treguar “interesin më të vogël” për t’i dhënë fund luftës, ka pohuar Sergei Lavrov.

- Advertisement -

“Ata nuk kanë dashur të dëgjojnë shqetësimet tona,” thotë ai.

Lavrov thotë se Perëndimi në vend të kësaj ka “udhëhequr drejt përshkallëzimit të krizës ukrainase”, e cila “krijon rreziqe dhe rreziqe strategjike shtesë”.

Ai sugjeron se Ukraina mund të shohë një “fat të ngjashëm” si Afganistani.

“Ukraina ka një fat të ngjashëm. Ata mbështeten te zotërinjtë e tyre, ata nuk janë të vetëdijshëm që zotëria e tyre mendon vetëm për veten”- tha ai.

Ai përsërit pikëpamjen e Rusisë se Perëndimi “nuk është i gatshëm” të ndjekë një “kurs konstruktiv që do të merrte parasysh shqetësimet legjitime të Federatës Ruse”.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?