Linja e komunikimit SHBA-Rusi është përdorur një herë që nga fillimi i luftës 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një linjë komunikimi e krijuar për të parandaluar përleshjet për situatën në Ukrainë midis ushtrive amerikane dhe ruse në fillim të luftës është përdorur deri më tani vetëm një herë.

Deklarata u tha të hënën nga një zyrtar amerikan i paidentifikuar për Reuters.

Zyrtari, i cili kërkoi të mos përmendet emri, tha se SHBA-ja kishte nisur thirrjen përmes linjës së komunikimit për të komunikuar shqetësimet e saj në lidhje me operacionet ushtarake ruse pranë infrastrukturës kritike në Ukrainë.

- Advertisement -

Pak detaje dihen për incidentin specifik që çoi në thirrjen përmes linjës që lidh Komandën Evropiane të Ushtrisë Amerikane dhe Qendrën e Komandës së Mbrojtjes Kombëtare Ruse.

Zyrtari nuk pranoi të specifikonte se kur u bë thirrja, por tha se nuk ishte kur një raketë e humbur ra mbi Poloninë anëtare të NATO-s më 15 nëntor, duke vrarë dy persona.

Kjo linjë komunikimi është vetëm një nga disa mënyra që komunikojnë ushtritë amerikane dhe ruse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×