Mbesa e Khameneit arrestohet për mbështetje të protestave anti-regjim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Represioni i ashpër i demonstratave paqësore të qytetarëve iranianë, që kërkojnë të drejta dhe liri nuk po kursen askënd.

Në pranga ka rënë të enjten edhe Farideh Moradkhani, mbesa e udhëheqësit suprem Ali Khamenei, i cili prej dy muajsh po sheh regjimin e tij t’i lëkundet për shkak të protestave që janë shtrirë në çdo qytet.

E njohur si aktiviste politike për të drejtat e njeriut, Moradkhani është arrestuar në Teheran pse mbështeti manifestuesit, që vijojnë rebelimin pavarësisht qindra viktimave dhe mijëra arrestimeve.

- Advertisement -

Gjithçka nisi në shtator pas vdekjes së adoleshentes Mahsa Amini, e cila ndërroi jetë teksa ndodhej në duart e policisë, që e kishte arrestuar për shkelje të ligjit islamik me veshjen e saj.

Sipas OKB-së, që atëherë 14 mijë persona janë arrestuar. Organizata kërkon që përdorimi “i panevojshëm dhe i tepruar” i forcës në Republikën Islamike të marrë fund sa më parë.

Arrestimi i mbesës së liderit suprem u konfirmua nga vëllai i saj, Mahmoud Moradkhani, edhe ai kundërshtar i regjimit që jeton në Francë.

Sipas tij, gruaja 36-vjeçare u arrestua dhe u dërgua në burg këtë të enjte, kur u paraqit në zyrën e një prokurori në kuadër të një urdhri gjykate.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

TË FUNDIT

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

Poli Hoxha: Xhaxhai i Ervis Martinajt zbuloi arsyen pse është vrarë nipi i tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se xhaxhai i Ervis Martinajt ka bërë ku deklaratë, ku u shpreh se nipi i tij është vrarë për pronat...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×