Më 15 nëntor do të lindë banori i tetë miliardtë i Tokës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Fondit të OKB-së për Popullsinë për Serbinë, John Kennedy Mosoti, tha se më 15 nëntor do të lindë banori i tetë miliardtë i planetit Tokë dhe se deri në vitet tetëdhjetë të këtij shekulli, planeti ynë do të ketë 10.4 miliardë banorë.

Mosotti deklaroi se popullsia e botës u rrit nga shtatë në tetë miliardë në vetëm 12 vjet dhe se, pasi të arrijë një kulm prej 10.4 miliardë, do të mbetet në atë numër deri në fund të këtij shekulli, shkruan Euronews Serbia.

“Kur shikojmë kontinentet, mund të konkludojmë se kemi arritur tetë miliardë banorë, kryesisht falë zgjerimit demografik të Azisë. Afrika ka dhënë kontributin e dytë më të madh prej gati 400 milionë banorësh, dhe ndër vendet është kryesisht India, Kina dhe Nigeria”, tha Mosoti.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...

TË FUNDIT

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...

54-vjeçari dhunon të riun në Tiranë, i merr me forcë varësen nga qafa

Një 54-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës pasi i mori me forcë varësen e qafës një 25-vjeçari. Shtetasi R.K., së bashku me një person...

Balena-spiune shfaqet sërish në brigjet e Suedisë, shërbimet sekrete në alarm

Një balenë-spiune ruse është lokalizuar në ditët e fundit në brigjet e Suedisë nga një organizatë që punon pikërisht për ta gjurmuar atë. E njohur...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×