Merkel: Lufta në Ukrainë, një gabim i madh i Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kancelarja Angela Merkel mbrojti qëndrimet e saj ndaj Rusisë dhe Ukrainës gjatë 16 viteve si udhëheqëse e Gjermanisë.

Në komentet e para  që nga largimi i detyrës gjashtë muaj më parë, Merkel tha se nuk kishte “asnjë justifikim” për sulmin “brutal” të Rusisë ndaj Ukrainës dhe se ishte “një gabim i madh nga ana e Moskës”.

“Ky është një sulm brutal, duke shpërfillur ligjin ndërkombëtar, për të cilin nuk ka asnjë justifikim”. Ajo që ndodhi, për mendimin tim, nuk është,vetëm e papranueshme, por një gabim i madh nga ana e Rusisë”, tha ajo.

- Advertisement -

Ajo tha se nuk kishte “asgjë për të kërkuar falje” për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia nga në vitin 2014, kur ajo mbështeti sanksionet, por për të cilat nuk gjeti unanimitet.

“Diplomacia nuk ka gabuar edhe  nëse nuk pati sukses. Unë nuk mendoj se tani duhet të them se ishte gabim dhe nuk do të kërkoj falje. Në retrospektivë, në fakt jam e  kënaqur dhe nuk kam  pse të fajësoj veten që nuk u përpoqa të parandaloja një ngjarje si kjo. Përkundrazi, unë për fat të mirë jam përpjekur mjaftueshëm së bashku me presidentët francezë  dhe kjo më jep një formë sigurie”, sipas saj.

Merkel tha se një dritë jeshile e NATO-s për Ukrainën në 2008 do të kishte çuar në agresion më të shpejtë rus dhe se në atë Kohë Kievi ende nuk ishte gati. Ish-kancelarja u shpreh se kishte kundërshtuar dërgimin e armëve sepse Gjermania dhe Franca po përpiqeshin të drejtonin diplomacinë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

TË FUNDIT

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

Holandezët do të dërgojnë anije shpëtimi dhe pompa uji në Ukrainë

Holanda po dërgon dhjetëra varka, pompa uji dhe pajisje të tjera rezistente ndaj ujit në Ukrainë për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit pas...

Çiftet që flenë në dhoma të ndara përmirësojnë marrëdhënien e tyre

Gjumi në dhoma të ndara për shkak të një partneri që gërhet mund të përmirësojë marrëdhëniet e njerëzve në vend që të shënojë fundin,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×