English

Ministri rus: Forcat paqeruajtëse në Ukrainë do shkaktojnë përballje NATO-Rusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ideja e Polonisë për të dërguar forca paqeruajtëse në Ukrainë mund të shkaktojë një përplasje të mundshme mes Rusisë dhe NATO-s.

- Advertisement -

Ishte kjo deklarata e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili nder të tjera shtoi se autoritetet ukrainase nuk po u përmbaheshin propozimeve fillestare për të arritur armëpushim.

Në samitin e nesërm të NATO-s, Polonia është shprehur se do të propozojë që në Ukrainë të dërgohet një mision paqeruajtës.

Prej 28 ditësh Ukraina është nën bombardimet ruse. Presidenti Zeneski deklaron se populli ukrainas është në prag të mbijetesës.

Luftime të ashpra raportohen në Kharkiv dhe Mariupol, ku forcat detare ruse po bombardojnë edhe në periferi të portit më të rëndësishëm të vendit, Odessa.

Kjo është pjesë e planit të Moskës për të bllokuar hyrjen e Ukrainës në Detin e Zi. Gati 90% e qytetit të Mariopulit është bombarduar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×