English

Një takim i pazakontë në Siri: Ushtarët amerikanë dhe rusë shtrëngojnë duart 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtarët rusë dhe amerikanë, në të njëjtin vend, me buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh.

- Advertisement -

Duket e paimagjinueshme, por pikërisht një foto e tillë është regjistruar pranë qytetit Al-Qatani, në veri të Sirisë. Siç raporton AFP, ky takim u zhvillua më 8 tetor, dhe përveç fotove së bashku, agjencia raportoi se disa ushtarë “madje shkëmbyen arna të vogla që mbanin në uniformat e tyre si suvenire të takimit”.

Siç raporton Business Insider, javën e kaluar, dy ushtritë përsëritën kështu episodin e 2020-ës, por në vend të një ndërveprimi armiqësor mes dy fuqive bërthamore, rezultati këtë herë ishin buzëqeshjet, shtrëngimet e duarve dhe fotot në grup.

Disa nga fotot, të marra nga një korrespondent i shërbimit të lajmeve të AFP, tregojnë automjete ruse me të njëjtat shenja “Z” që shihen në ato që sulmuan Ukrainën.

Përkatësisht, SHBA-ja dhe Rusia mbështesin palë të ndryshme në Siri. Kremlini mbështet presidentin sirian Bashar al-Assad, ndërsa Uashingtoni mbështet milicinë e udhëhequr nga kurdët që ka luftuar ashpër kundër Shtetit Islamik.

Trupat ruse, të cilat kanë mbështetur kauzën e Asadit që nga viti 2015, u dislokuan në Sirinë verilindore në vitin 2019 me kërkesë të qeverisë siriane dhe aleatëve kurdë të Amerikës pas vendimit të Trump për të tërhequr trupat amerikane nga zona ku ata kishin vepruar që nga viti 2014. Turqia i konsideron forcat kurde siriane një kërcënim sigurie, duke vënë në dukje lidhjet e tyre me separatistët.

Sot, disa qindra ushtarë amerikanë mbeten në Sirinë verilindore dhe Uashingtoni dhe Moska po kryejnë patrulla për të dekurajuar çdo sulm të mëtejshëm nga Turqia, një anëtare e NATO-s dhe një partner rus, raporton Business Insider.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?