Obama po ndihmon demokratët në fushatën para 8 nëntorit 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Barack Obama po përpiqet të bëjë diçka që nuk ka mundur ta bëjë në dy mandatet e tij si president.

Ai po përpiqet të ndihmojë demokratët të fitojnë zgjedhjet e Kongresit më 8 nëntor, raportojnë mediat amerikane.

Mediat vlerësojnë se Obama tani është shumë më popullor se sa ishte president dhe se zgjedhjet e Kongresit do të jenë referendum për zv. presidentin e tij dhe presidentin aktual të SHBA-së, Joseph Biden.

- Advertisement -

Obama iu bashkua fushatës në Gjeorgji, në fundjavë do të udhëtojë në Michigan dhe Wisconsin, e më pas në Nevada dhe Pensilvani, raporton AP.

Demokratët po përpiqen të mbajnë një shumicë të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, si dhe në Senat ku kanë 50 vende.

Vlerësimi i miratimit të Biden është i ulët, rreth 40 përqind, dhe në kohë inflacioni, strategët politikë demokratë besojnë se Obama mund të arrijë më shumë votues.

Kur u largua nga detyra në vitin 2017, vlerësimi i miratimit të Obamës ishte 59 për qind dhe një sondazh i Gallup tregoi se pas një viti ishte rritur në 63 për qind.

Kjo është shumë më e lartë se vlerësimet e tij në vitin 2010, kur demokratët humbën shumicën e tyre në dhomën e ulët të Kongresit dhe më pas republikanët morën Senatin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Reshje intensive breshëri në juglindje, trashësia shkon deri në 3 cm

Kanë mjaftuar pak minuta më reshje të dendura breshëri që Pogradeci të mbulohej i tëri me bardhësi aq sa të ngjante në një ditë...

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

TË FUNDIT

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Reshje intensive breshëri në juglindje, trashësia shkon deri në 3 cm

Kanë mjaftuar pak minuta më reshje të dendura breshëri që Pogradeci të mbulohej i tëri me bardhësi aq sa të ngjante në një ditë...

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×