OKB: Popullsia e botës i ka kaluar tetë miliardë njerëz

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Popullsia e botës sot i ka kaluar tetë miliardë njerëz, njoftuan Kombet e Bashkuara, duke paralajmëruar se rajonet që tashmë përballen me mungesë burimesh për shkak të ndryshimeve klimatike janë në më shumë vështirësi, raporton Reuters.

Arritja e tetë miliardë njerëzve është “një shenjë e suksesit të njerëzimit, por është gjithashtu një rrezik i madh për të ardhmen tonë”, tha John Wilmot, drejtor i departamentit të popullsisë së OKB-së. Vendet me të ardhura mesatare, kryesisht në Azi, përbëjnë pjesën më të madhe të kësaj rritjeje, duke rritur popullsinë e tyre me rreth 700 milionë njerëz që nga viti 2011.

India është më e madhe me rreth 180 milionë njerëz dhe vitin e ardhshëm duhet të kalojë Kinën si vendi më i populluar në botë, sipas Reuters.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, shkalla e lindjeve është vazhdimisht në rënie në SHBA, Evropë dhe Japoni, por edhe në Kinë, e cila po lufton me pasojat e programit të politikës së saj për një fëmijë, kështu që vitin e kaluar u kërkoi familjeve që të kenë një të dytë dhe madje një fëmija i tretë, sipas agjencisë britanike.

Qoftë ushqim, ujë apo energji, do të ketë më pak nga gjithçka në dispozicion, pasi popullsia e botës do të rritet me 2.4 miliardë njerëz të tjerë deri në vitin 2080, sipas parashikimeve të OKB-së.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×