English

OKB: Popullsia e botës i ka kaluar tetë miliardë njerëz

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Popullsia e botës sot i ka kaluar tetë miliardë njerëz, njoftuan Kombet e Bashkuara, duke paralajmëruar se rajonet që tashmë përballen me mungesë burimesh për shkak të ndryshimeve klimatike janë në më shumë vështirësi, raporton Reuters.

- Advertisement -

Arritja e tetë miliardë njerëzve është “një shenjë e suksesit të njerëzimit, por është gjithashtu një rrezik i madh për të ardhmen tonë”, tha John Wilmot, drejtor i departamentit të popullsisë së OKB-së. Vendet me të ardhura mesatare, kryesisht në Azi, përbëjnë pjesën më të madhe të kësaj rritjeje, duke rritur popullsinë e tyre me rreth 700 milionë njerëz që nga viti 2011.

India është më e madhe me rreth 180 milionë njerëz dhe vitin e ardhshëm duhet të kalojë Kinën si vendi më i populluar në botë, sipas Reuters.

Nga ana tjetër, shkalla e lindjeve është vazhdimisht në rënie në SHBA, Evropë dhe Japoni, por edhe në Kinë, e cila po lufton me pasojat e programit të politikës së saj për një fëmijë, kështu që vitin e kaluar u kërkoi familjeve që të kenë një të dytë dhe madje një fëmija i tretë, sipas agjencisë britanike.

Qoftë ushqim, ujë apo energji, do të ketë më pak nga gjithçka në dispozicion, pasi popullsia e botës do të rritet me 2.4 miliardë njerëz të tjerë deri në vitin 2080, sipas parashikimeve të OKB-së.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×