Orban fiton mandatin e katërt si kryeministër i Hungarisë, kritika Zelenskit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Viktor Orban siguroi një mandat të katërt radhazi në krye të qeverisë hungareze duke mbyllur një fushatë të dominuar nga qëndrimi i tij i diskutueshëm ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Fjalimi i tij i fitores kishte edhe tone kritikash ndaj Volodimir Zelenskit, liderit ukrainas i cili e ka sfiduar vazhdimisht Orbani për mosgatishmërinë për të dënuar aleatin e tij të ngushtë Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës.

“Na duhej të luftonim me forcat më të mëdha, me të majtën në vend, me të majtën ndërkombëtare, me burokratët e Brukselit, me të gjitha organizatat e perandorisë Soros, me mediat kryesore ndërkombëtare dhe në fund me presidentin ukrainas, kurrë nuk ka pasur kaq shumë kundërshtarë”, tha Orban.

- Advertisement -

Gara pritej të ishte më e ngushtë që kur Orban mori pushtetin në vitin 2010, pasi gjashtë partitw kryesore opozitare të Hungarisë lanë mënjanë dallimet e tyre ideologjike për të formuar një front të bashkuar kundër Fidesz.

Por Péter Marki-Zay, i cili ka qenë në krye të grupit opozitar ‘Të Bashkuar për Hungarinë’, nuk e fitoi as qarkun e tij.

Partia e Orbanit ka forcuar pushtetin përmes një strukture të favorshme të pronësisë mbi median dhe ndryshimeve në sistemin elektoral që kritikët thonë se i bën zgjedhjet të padrejta. Koalicioni i Votës së Pastër, një grup prej katër OJQ hungareze, tha se kishte marrë ankesa të shumta për parregullsi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

TË FUNDIT

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×