Pagat në Zvicër me rënien më të madhe që nga viti 1942

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Punëtorët në Zvicër po përballen me humbjen më të madhe të pagave që nga viti 1942.

Punëdhënësit rritën pagat me një mesatare prej 1.1 për qind këtë vit dhe synojnë t’i rrisin ato me 2.2 për qind vitin e ardhshëm, sipas bankës së investimeve UBS, e cila anketoi 290 kompani.

E rregulluar për inflacionin, kjo përkthehet në një humbje reale prej 1.8 për qind në vitin 2022, e ndjekur nga një rritje e lehtë prej 0.1 për qind vitin e ardhshëm. Një rritje e pagave prej pak më shumë se dy për qind nuk ka gjasa t’i vendosë punonjësit në një humor festiv, sipas analistëve të UBS.

- Advertisement -

Sektorët në të cilët pagat u rritën më shumë ishin ndërtimi (1.1 për qind), administrata (1.0), IT, financa dhe sigurimet (0.9). Pagat janë rritur më pak në prodhim dhe transport (0.8) dhe kujdes shëndetësor (0.7 për qind). Marrëveshjet e pagave prekin rreth 550 mijë punonjës në Zvicër, që është rreth 11 për qind e fuqisë punëtore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

TË FUNDIT

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×