Papa Françesk: Dezinformimi mbi vaksinat, shkelje e të drejtave të njeriut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesk ka deklaruar se dezinformimi mbi pandeminë COVID-19 dhe vaksinat janë shkelje të te drejtave të njeriut.

Ai denoncoi “shtrembërimin e realitet për shkak të frikës” mbrëmjen e së premtes gjatë një takimi me gazetarë katolikë që kanë krijuar një rrjet i cili për të verifikuar vërtetësinë e fakteve.

Kjo është hera e dytë në më pak se dy muaj që Papa Françesk del hapur kundër dezinformimeve gjatë pandemisë.

- Advertisement -

85-vjeçari shpeshherë ka bërë thirrje për gazetari të përgjegjshme, e cila synon të nxjerrë në dritë të vërtetat dhe respekton individët.

“Mirinformimi, të kuptosh situatën bazuar në të dhëna shkencore dhe jo lajme të rreme hyjnë tek të drejtat e njeriut”, tha ai.

“Është thuajse e pamundur të mos shohësh këto ditë, përtej pandemisë, ‘infodeminë’ që po përhapet”.

“Në shoqërinë tonë globale kjo sjell një shpërthim komentesh ngritur në lajme të falsifikuara, për të mos thënë të shpikura”.

Papa gjithashtu theksoi se ata që besojnë në teori konspirative duhen ndihmuar që të kuptojnë faktet e vërteta shkencore.

“Lajmet e rreme duhen refuzuar, por individët duhen respektuar gjithnjë, pasi shpesh herë ata besojnë pa dijeninë apo përgjegjshmëri të plotë”, shtoi ai.

Shumë katolikë, përfshi dhe disa peshkopë dhe kardinalë konservatorë, nuk kanë pranuar të vaksinohen.

Megjithatë, zyra e doktrinës së Vatikanit ka deklaruar se është “moralisht e pranueshme” që katolikët të vaksinohen.

Si Papa Françesk ashtu edhe Papa Benedikt XVI janë plotësisht të vaksinuar me Pfizer-BioNTech.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

TË FUNDIT

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×