Papa vijon vizitën në Bahrein: Të hiqet dënimi me vdekje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku ka pasur një agjendë të ngjeshur në ditën e dytë të vizitës në Bahrein, të cilën e mbylli me një meshë ekumenike në Katedralen e Zonjës Sonë të Arabisë.

Ai u lut për paqe dhe për fundin e luftës në Ukrainë.

Bahreini, ndryshe nga fqinji saudit, u lejon të krishterëve dhe hebrenjve të ushtrojnë besimin e tyre dhe atje ka komunitete nga të dyja besimet.

- Advertisement -

Ati i shenjtë më herët u takua me Sheikun e Kajros për të thelluar marrëdhëniet e mira mes tyre, që u kanë lejuar të dialogojnë dhe të mirëkuptohen për të mbrojtur çështje si luftimi kundër ndryshimeve të klimës.

Por në anën tjetër të Bahreinit qytetarët ishin në rrugë, duke protestuar për pluralizëm politik dhe të drejta në një vend që është de fakto diktaturë.

Gjatë vizitës së tij, Papa bëri thirrje për heqjen e dënimit me vdekje në vend dhe për garantimin e të drejtave bazike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

TË FUNDIT

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...

“Thoni gomarllëqe”, Rama revoltohet pas pyetjes për favorizim të kompanisë së naftës

Erla Mëhilli citoi dosjen McGonigal ku thuhet se kryeministri Edi Rama është ndikuar nga ish-zyrtari i FBI-së për të ndërhyrë në licencën e naftës...

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×