Paraliza faciale e Justin Bieber e shkaktuar nga vaksinimi anti-COVID?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këngëtari i muzikës pop Justin Bieber vuan nga sindroma ‘Ramsay Hunt’, e cila e ka detyruar të anulojë një sërë koncertesh.

Kjo sindromë i shkakton atij paralizë faciale, pra ai nuk mundet të lëvizë gjysmën e fytyrës.

Bieber tregoi për këtë sindromë që e ka prekur së fundmi nëpërmjet një videoje në Instagram e cila mori rreth 53 milionë klikime.

- Advertisement -

Ai thotë në video se virusi i ka prekur nervat e veshit dhe të fytyrës, ndaj i është shkaktuar paralizë. Këngëtari shihet në video teksa përpiqet të pulisë apo të shkelë syrin, të qeshë, por nuk mundet.

Por kjo video përveç që i ka sjellë Bieber mbështetje dhe dashuri nga fansat, ka krijuar dhe teori konspirative që paraliza e fytyrës është shkaktuar nga vaksinimi kundër COVID.

Disa njerëz në rrjet duke iu referuar një artikulli shkencor nga Hong Kong “sindroma Ramsay Hunt vjen pas vaksinimit kundër COVID-19,” por në këtë raport është identifikuar vetëm një rast të cilit iu zhvillua sindroma dy ditë pasi u vaksinua kundër COVID.

Mjekja epidemiologe Katherine e ka mohuar këtë lidhje, duke thënë se nuk është e vërtetë sepse vaksinat mbrojnë.

“Për shembull, kjo është një gjendje e parandalueshme nga vaksina e lisë dhe një shembull se pse vaksinat janë të rëndësishme”, thotë ajo në Twitter por edhe në Tik Tok.

Një mjek Gerald A. Evans i divizionit të sëmundjeve infektive në Queen’s University and Kingston Health Sciences Centre tha që anti vaxxers e ngatërrojnë Ramsay Hunt me një tjetër sindromë, atë të Bell’s Palsy.

Nga kjo ka pasur disa raste që lidheshin me vaksinimin por kanë qenë jashtëzakonisht të rralla. Por këto të dyja janë sindroma të ndryshme. Dhe Ramsay Hunt syndrome nuk është shkaktuar nga ndonjë vaksinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflacioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×