English

Parlamenti i Estonisë njeh Rusinë si sponsor shtetëror të terrorizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Asambleja Shtetërore e Estonisë dënoi aneksimin e territorit të Ukrainës dhe e shpalli regjimin rus terrorist. Vendimi u mbështet nga 88 deputetë – nuk pati asnjë abstenim dhe asnjë votë kundër.

- Advertisement -

Në të njëjtën kohë, pesë amendamente në dokumentin e paraqitur nga Partia Popullore Konservatore e Estonisë (EKRE) u refuzuan. Partia opozitare donte të përfshinte në tekstin e njoftimit një thirrje për vendet anëtare të BE-së dhe NATO-s për të tërhequr ambasadorët e tyre nga Moska dhe për të mbyllur të gjitha misionet diplomatike në Rusi, përveç ambasadave.

EKRE gjithashtu donte të përfshinte në dokument një ftesë për vendet anëtare të BE-së që të mos lejojnë shtetasit rusë të marrin azil në vendet anëtare të BE-së dhe të dëbojnë qytetarët që janë subjekt i mobilizimit në Rusi.

Tre amendamente të tjera ishin thirrjet drejtuar qeverisë së Republikës së Estonisë për të informuar autoritetet ruse për vendimin e Estonisë për t’u tërhequr nga procesi i mëtejshëm i përfundimit të një marrëveshjeje kufitare nëse, në kuadër të këtij procesi, Rusia kërkon që pala estoneze të heqë dorë nga ajo marrëveshja ligjore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?