Për herë të parë në 101 vjet, më shumë katolikë se protestantë në Irlandën e Veriut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i katolikëve në Irlandën e Veriut tejkalon numrin e protestantëve, për herë të parë që nga krijimi i provincës britanike 101 vjet më parë, sipas të dhënave të regjistrimit të vitit 2021 që disponohen sot.

Sipas këtyre të dhënave, 45,7 përqind e popullsisë së Irlandës së Veriut është katolike ose e rritur në një mjedis katolik, 43,5 përqind janë protestantë, ndërsa 9,3 përqind nuk i përkasin asnjërit prej këtyre dy grupeve.

Përmbysja historike vjen pesë muaj pasi Sinn Féin, shtylla kryesore e partisë nacionaliste katolike, fitoi zgjedhjet rajonale për herë të parë në historinë e saj, duke i dhënë shtysë propozimit të saj për të thirrur një referendum mbi ribashkimin irlandez.

- Advertisement -

Pas Luftës së Pavarësisë (1919-1921), Mbretëria e Bashkuar e ndau ishullin në dy juridiksione, në provincën e Irlandës së Veriut dhe në shtetin e Republikës së Irlandës, një zgjidhje që i hapi rrugën gati një shekulli tensioni dhe konflikti të armatosur midis dy komuniteteve.

Marrëveshja e paqes në vitin 1998 i dha fund zyrtarisht konfliktit dhe që atëherë numri i protestantëve ka ardhur duke u zvogëluar vazhdimisht, nga 53 përqind në 2001 në 45.7 përqind në 2021.

Në këtë regjistrim të fundit u trajtua edhe çështja e identitetit kombëtar, dhe 31.9 përqind e popullsisë deklaruan se e konsiderojnë veten “vetëm britanikë”, ndërsa 8 përqind zgjodhën opsionin “britanikë dhe irlandezë të veriut”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×