Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë.

Kjo marrëveshjes mes presidentit Francës dhe kryeministrit grek ka shkaktuar pakënaqësi jo vetëm në radhët e Turqisë, por dhe më gjerë.

Në emisionin “Eurotalks”, prof. Dr. Ferdinant Gjana u shpreh për këtë çështje se është një histori e gjatë konfliktesh, zanafilla e të cilave vjen që nga “pavarësia e Greqisë nga Perandoria Osmane”.

- Advertisement -

Ndërsa, drejtori i televizioni “Tribuna”,  Robert Goro, tha në “Eurotalks” se Athina zyrtare e kishte të domosdoshëm nënshkrimin e një pakti të ri strategjik dhe ushtarak me Francën për shkak të tensioneve Greqi-Turqi, që vitet e fundi kanë shkuar në rritje, por edhe për shkak të një “disekuilibri të theksuar sa u përket arsenaleve ushtarake ndërmjet Turqisë dhe Greqisë”.

Nëpërmjet kësaj marrëveshjeje, z. Goro tha se Greqia përmbush dy synime, që janë modernizimi i forcave të armatosura të ushtrisë greke si edhe ndihmon në krijimin e një lloj balancimi të diferencës së madhe në arsenalin ushtarak ndërmjet Greqisë dhe Turqisë.

Artan Kutra, gazetar i “Radio France International” tha për “Eurotalks” se Franca e nënshkroi këtë marrëveshje me Greqinë, pasi synimi i saj është që të ruajë stabilitetin në Mesdhe dhe sidomos në Mesdheun Lindor, gjë që e theksoi edhe vetë presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

 1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×