Pirja vetëm në rini lidhet me alkoolizmin në mesin e viteve ’30

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pirja e vetme gjatë adoleshencës dhe moshës madhore mund të rrisë fuqishëm rrezikun për abuzim me alkoolin më vonë në jetë, veçanërisht nëse jeni grua, zbulon një studim i ri.

Studimi u krye nga Kasey Creswell, një profesor i asociuar i psikologjisë në Universitetin Carnegie Mellon në Pittsburgh, Pennsylvania.

“Disa studime kanë treguar se pirja vetëm u rrit si rezultat i pandemisë, ka të ngjarë për shkak të mbylljes së bareve, tha Creswell.

- Advertisement -

“Studimet kanë treguar gjithashtu se lidhjet midis pirjes së vetmuar dhe problemeve të alkoolit janë më të forta për gratë e reja në krahasim me burrat e rinj,” tha ai.

Studimet kanë dokumentuar gjithashtu rritje të stresit, emocioneve negative dhe shqetësimeve të shëndetit mendor të lidhura me pandeminë për shumë të rinj, tha Creswell.

Një studim 17-vjeçar

Creswell dhe një ekip nga Universiteti i Miçiganit analizuan të dhënat nga studimi Monitorimi i së Ardhmes, një hetim i vazhdueshëm i 4,500 adoleshentëve të cilët u pyetën për zakonet e tyre të pijes. Të dhëna shtesë u mblodhën kur pjesëmarrësit ishin 22 deri në 23 vjeç dhe përsëri kur ishin 35 vjeç.

Rreth 25% e adoleshentëve dhe 40% e të rinjve të rritur që pinë raportuan se pinin vetëm, sipas studimit të botuar të hënën në revistën Drug and Alcohol Dependence.

“Shanset e simptomave të çrregullimit të përdorimit të alkoolit në moshën 35 vjeç ishin 86% më të larta për femrat adoleshente që pinin vetëm. Shanset e simptomave të çrregullimit të përdorimit të alkoolit në moshën 35 vjeç ishin vetëm 8% më të larta për meshkujt adoleshentë që pinin vetëm”, tha Creswell.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

TË FUNDIT

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×