Plagosja e Salman Rushdie, SHBA akuzojnë Iranin për nxitje të dhunës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Plagosja e Salman Rushdie, SHBA akuzojnë Iranin për nxitje të dhunësNë arenën ndërkombëtare ka marrë jetë vala e akuzave lidhur me plagosjen e shkrimtarit Salman Rushdie, në një event letrar në Nju Jork.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka akuzuar direkt Iranin se ka frymëzuar agresionin ndaj shkrimtarit indiano-britanik.

“Institucionet iraniane, për vite me radhë kanë nxitur dhunën ndaj shkrimtarit dhe mediat shtetërore këto ditë i kanë bërë jehonë atentatit në dëm të tij”, ka deklaruar Blinken.

- Advertisement -

Sipas një komunikate të Departamentit të Shtetit, shefi i diplomacisë amerikane i ka cilësuar këto veprime të Teheranit si “të neveritshme”.

Por nga ana e saj, Republika Islamike ka mohuar kategorikisht çdo lidhje me atentatorin e Rushdie dhe për sulmin ka fajësuar vetë shkrimtarin.

Të hënën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani, në reagimin e parë zyrtar lidhur me ngjarjen, ka theksuar se, askush nuk ka të drejtë të akuzojë Teheranin”.

“Për këtë sulm, ne nuk shohim përgjegjës tjetër përveç se vetë Salman Rushdie dhe mbështetësit e tij”, ka thënë zëdhënësi.

Ai ka shtuar se liria e shprehjes nuk i justifikon fyerjet që shkrimtari i ka bërë sipas tij fesë islame.

Më herët një nga mediat shtetërore iraniane, duke raportuar lajmin mbi plagosjen e Rushdie dhe duke u ndalur tek informacioni se ai mund të humbasë njërin sy, deklaroi se “një nga sytë e Djallit tashmë është verbuar”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

TË FUNDIT

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×