Polonia po ndërton një mur në kufirin me Kaliningradin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak lëshoi ​​një urdhër për ndërtimin e një pengese të përkohshme përgjatë kufirit me enklavën territoriale ruse të Oblastit të Kaliningradit.

Masa vjen pas dyshimeve të Varshavës se Rusia planifikon të lehtësojë kalimet e paligjshme të kufirit për emigrantët aziatikë dhe afrikanë, raporton Reuters.

Blaszczak deklaroi se ndërtimi i barrierës është i nevojshëm në mënyrë që Polonia të “ndihet e sigurt”.

- Advertisement -

Ai shtoi se barriera do të përfshijë të gjithë kufirin prej 210 kilometrash dhe se punimet e ndërtimit do të fillojnë sot.

Në qershor, Polonia përfundoi ndërtimin e një muri çeliku në kufirin me Bjellorusinë.

Ai kufi ishte skena e krizës së emigrantëve vitin e kaluar, kur një numër i madh njerëzish hynë ilegalisht në Poloni nga territori i Bjellorusisë.

Udhëheqësit polakë dhe të tjerë të BE-së akuzuan qeverinë bjelloruse për menaxhimin e migracionit në mënyrë që të krijojë kaos dhe ndarje brenda Bashkimit Evropian në hakmarrje për sanksionet perëndimore të vendosura ndaj tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

TË FUNDIT

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×