Prioritetet e Presidencës çeke, Michel dhe Fiala: Zgjerimi në fokusin tonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit është një proces që do të vijojë të trajtohet me prioritet nga presidenca çeke e Bashkimit Evropian, që nis punën nga 1 korriku.

Kështu deklaruan të enjten në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Praga, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryeministri çek, Peter Fiala.

Duke iu përgjigjur interesit të medias, dy zyrtarët nënvizuan se liderët e Ballkanit do të thirren të jenë pjesë në samitin e BE që mbahet në tetor.

- Advertisement -

“Ne do të përpiqemi të krijojmë hapësirë për projektin e një Evrope më të gjerë, do punojmë për përgatitjen e një platforme për takimin me vendet që janë evropiane, që ndajnë vlerat tona, por që nuk janë anëtare të BE-së” , tha Peter Fiala, kryeministër i Republikës Çeke.

Në të njëjtën linjë u shpreh edhe Michel, i cili theksoi se zgjerimi është një nga çështjet me interes të BE-së.

“Në takimin e fundit të Këshillit Evropian ne riafirmuam vullnetin politik për t’i dhënë më shumë energji procesit me vendet e Ballkanit perëndimor. Ne diskutuam shumë se cilat janë mjetet e duhura për ta përshpejtuar këtë proces me vendet e Ballkanit”, u shpreh Charles Michel, president i Këshillit Europian.

Vendet e Ballkanit Perëndimor, si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në pas paralajmërimit të Bullgarisë për heqjen e vetos ndaj Shkupit. Ndërkohë, vende të tjera si Serbia dhe Mali i Zi i kanë nisur tashmë bisedimet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

TË FUNDIT

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...

Koalicion i ri me Bashën për të asgjësuar Berishën? Spahiu zbulon emrat e partive

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Lulzim Basha pritet të hyjë në zgjedhjet lokale me një koalicion prej 6...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×