English

Qytetarët grekë blejnë gazin në Bullgari

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e çmimit të gazit që nga fillimi i konfliktit Rusi-Ukrainë ka bërë që shumë qytetarë grekë të kalojnë kufirin bullgar për siguruar rezerva.

- Advertisement -

Në Greqi çmimi i gazit ka arritur në nivel rekord prej 2.20 dollarë për litër.

Brenda vendit shumë shtetas grekë po zgjedhin të blejnë vetëm atë sasi që u nevojitet për të bërë udhëtimin e ardhshëm dhe as nuk e mendojnë të marrin rezerva.

“Shumica kujdesen vetëm për udhëtimet e përditshme, për të shkuar në punë, për të marrë fëmijët në shkollë e kështu me radhë”, tha një punonjës në një pike furnizimi.

“Unë furnizohesha në Greqi, disa muaj më parë. Por kohët e fundit është më lirë në Bullgari”, tha një qytetar.

“Ka shumë grekë që vijnë për të qëndruar në hotelin tonë. Ata vijnë këtu jo vetëm për të qëndruar, për të vizituar Sofjen, për të parë gjërat interesante sigurisht vijnë për të bërë Pazar”, u shpreh Vodislav Barbanov, punonjës hoteli në Bullgari.

Në Bullgari, karburanti është më i lirë , një litër gaz në këtë anë të kufirit  kushton rreth 1.6 dollarë amerikanë, gati 60 cent më lirë. Kjo ndodh sepse  Greqia  është vendi i 4 ne BE  me nivelin me te larte te akcizës , ndërsa Bullgaria ka nivelin me te ulet .

Grekët nuk po udhëtojnë vetëm për gazin në Bullgari, por edhe për produkte ushqimore dhe duhan, pasi atje janë më të lira.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×