Qytetarët grekë blejnë gazin në Bullgari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e çmimit të gazit që nga fillimi i konfliktit Rusi-Ukrainë ka bërë që shumë qytetarë grekë të kalojnë kufirin bullgar për siguruar rezerva.

Në Greqi çmimi i gazit ka arritur në nivel rekord prej 2.20 dollarë për litër.

Brenda vendit shumë shtetas grekë po zgjedhin të blejnë vetëm atë sasi që u nevojitet për të bërë udhëtimin e ardhshëm dhe as nuk e mendojnë të marrin rezerva.

- Advertisement -

“Shumica kujdesen vetëm për udhëtimet e përditshme, për të shkuar në punë, për të marrë fëmijët në shkollë e kështu me radhë”, tha një punonjës në një pike furnizimi.

“Unë furnizohesha në Greqi, disa muaj më parë. Por kohët e fundit është më lirë në Bullgari”, tha një qytetar.

“Ka shumë grekë që vijnë për të qëndruar në hotelin tonë. Ata vijnë këtu jo vetëm për të qëndruar, për të vizituar Sofjen, për të parë gjërat interesante sigurisht vijnë për të bërë Pazar”, u shpreh Vodislav Barbanov, punonjës hoteli në Bullgari.

Në Bullgari, karburanti është më i lirë , një litër gaz në këtë anë të kufirit  kushton rreth 1.6 dollarë amerikanë, gati 60 cent më lirë. Kjo ndodh sepse  Greqia  është vendi i 4 ne BE  me nivelin me te larte te akcizës , ndërsa Bullgaria ka nivelin me te ulet .

Grekët nuk po udhëtojnë vetëm për gazin në Bullgari, por edhe për produkte ushqimore dhe duhan, pasi atje janë më të lira.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×