Qyteti më i shtrenjtë gjerman për të studiuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mynihu është tani vendi më i shtrenjtë për të studiuar në Gjermani, pasi qiraja në këtë qytet tani është 787 euro për një apartament studentor, tregon një raport i ri i publikuar së bashku nga MLP dhe Instituti Ekonomik Gjerman.

Sipas raportit të quajtur raporti i akomodimit të studentëve MLP, i cili mbulon 38 qytete me studentë në vend, rritja e përgjithshme e çmimeve të qirasë për studentët në Gjermani është shënuar me 5.9 në vitin 2022, krahasuar me vitin 2021.

Edhe pse Mynihu është qyteti më i shtrenjtë për të studiuar, rritja e çmimeve të qirasë këtë vit në këtë qytet ishte pak mbi mesataren, në 6.7 për qind.

- Advertisement -

Në fakt, rritja më e lartë e qirasë u shënua në Berlin, ku një apartament studentor kushton 718 €, 18.5 për qind më shumë se në vitin 2021.

Kjo e bën Berlinin qytetin e tretë më të shtrenjtë për qiratë, ndërsa i dyti renditet Shtutgarti, me një apartament që kushton 786 €.

Qytetet më të lira për të jetuar për studentët janë qytetet gjermane lindore të Chemnitz (224 €), Magdeburg (303 €) dhe Leipzig (383 €).

Sipas profesorit Michael Voigtländer, ekspert i pasurive të paluajtshme në Institutin Ekonomik Gjerman, rritja e çmimeve të energjisë i ka shtyrë qiramarrësit të shikojnë apartamente më të vogla dhe më të lira në vend të atyre më të mëdha, çka ka rritur kërkesën për apartamente të përshtatshme për studentët.

Përveç kësaj , shumë njerëz që më parë donin të blinin godina tani po kërkojnë apartamente me qira.

Si rezultat, konkurrenca në tregun për strehimin e studentëve po bëhet edhe më intensive.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

TË FUNDIT

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×