English

Ranë në dashuri në vitet ‘80, u martuan me njerëz të tjerë. Rilidhen pas 23 vitesh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ishte vera e vitit 1984. Grace, një e sapodiplomuar në kolegj në fillim të të 20-ave, kishte vënë të gjitha kursimet e saj drejt një fluturimi në distancë nga shtëpia e saj në Uashington për të vizituar të dashurin e saj australian, John Hiron.

- Advertisement -

Çifti u takuan në një festë në fillim të atij viti, disa ditë përpara se John duhej të largohej nga qyteti. Ditët e para të marrëdhënies së tyre ishin një vorbull, pasi ra në dashuri me Grace, John e zgjati udhëtimin e tij për aq kohë sa të ishte e mundur.

Ata ishin, siç thotë Grace, “ kokë e këmbë të dashuruar marrëzisht”, shkruan CNN.

Por Gjonit i mbaroi viza dhe ai duhej të shkonte në shtëpi. Pas kësaj, marrëdhënia e Grace dhe Gjonit u kufizua në letra. Distanca fizike mes tyre krijoi një distancë emocionale që ishte e vështirë për t’u kapërcyer.

Ndërsa data e saj e nisjes afrohej, Grace filloi të shqetësohej.

Çifti fliste rrallë në telefon për shkak të tarifave të mëdha në distancë, por Grace po ndihej gjithnjë e më e dëshpëruar.

Gjatë një telefonate Grace e pyeti Gjonin ‘A duhet të vij?’

Gjoni ia ktheu duke i thënë “Nëse do”.

Për Grace, kjo mospërfillje e dukshme vulosi marrëveshjen.

“Unë nuk hipa në aeroplan. Dhe ai shkoi në aeroport për të më marrë, dhe unë nuk zbrita”- tha Grace në një intervistë për CNN.

“Ai donte që unë të shkoja, thjesht nuk dinte ta shprehte dhe distanca e gjatë ishte e vështirë”- shprehet ajo.

Kur Grace nuk u paraqit, John dhe miqtë e tij shkuan direkt nga aeroporti në pijetore. Miqtë e tij i thanë Gjonit se do të takonte dikë tjetër dhe do të vazhdonte. Por Xhoni e dinte se kishte humbur diçka që nuk mund të zëvendësohej lehtë.

Disa ditë më vonë, ai e telefonoi Grace për ta pyetur atë se çfarë shkoi keq, por ndenja e një ndarje shihej si diçka e pamundur mes tyre.

“Unë e di se do të dalim me njerëz të tjerë, por nuk duhet të martohemi me askënd tjetër,” tha Grace përfundimisht, duke kuptuar se marrëdhënies së tyre po i vinte fundi.

“Pse?” pyeti Gjoni.

“Sepse ne kurrë nuk do ta duam dikë ashtu siç e duam njëri-tjetrin”, tha Grace.

Për muaj më pas, Grace thotë se u ndje e “shkatërruar” por ajo u përpoq që të vazhdonte jetën.

“Bleva një makinë me paratë me të cilat do të shkoja në Australi, në mënyrë që të mos tundohesha të ndryshoja mendje më vonë”, thotë ajo.

Muajt ​​u kthyen në vite dhe John dhe Grace mbetën në periferi të jetës së njëri-tjetrit.

“Unë do të telefonoja periodikisht,” thotë Gjoni.

“Një vit telefonova dhe ajo u martua. Dhe pastaj thirra përsëri dhe prindërit i kishin vdekur.”- shprehet ai për CNN.

Grace kishte lëvizur dhe ai kishte vështirësi për ta gjetur atë.

Dekadat kaluan. Grace dhe John u takuan dhe më pas u martuan me njerëz të tjerë, dhe më vonë patën fëmijë.

“Njëzet e dy vjet më vonë, unë kisha kaluar prej kohësh nga kjo marrëdhënie”, thotë Grace.

Megjithatë, ajo i kishte mbajtur të gjitha letrat e Gjonit.

“I kam pasur gjithmonë kudo që kam shkuar, me këdo që kam qenë, sa herë kam lëvizur, gjërat që më ka dhënë më kanë ardhur”.- shprehet ajo.

Më pas, një ditë në janar 2007, Gjoni e thirri Grace papritmas. Të dy nuk kishin qenë në kontakt për disa kohë. Në ndërkohë, ata të dy kishin kaluar kohë të vështira. Grace ishte ndarë kohët e fundit nga burri i saj dhe John dhe gruaja e tij gjithashtu ishin ndarë kohët e fundit.

“I thashë: “Jemi ndarë dhe nuk jam më i martuar”- shprehet John.

“Ishte vërtet befasuese që të dy ishim të ndarë”, thotë Grace.

Të dy biseduan për një kohë të shkurtër, duke treguar se si ndiheshin të dy për prishjet e martesës së tyre.

Ata flisnin me video-telefonatë për shumë muaj. Grace dhe Gjoni u ndjenë të tërhequr nga njëri-tjetri dhe thirrjet e tyre u bënë një pikë e ndritshme në jetën e të dyve.

“Do të kthehesha në shtëpi nga puna, do të uleshim dhe do të shihja televizorin dhe kamera e internetit ishte ndezur dhe do të flisnim për natën,” thotë John.

Pas një kohe, John sugjeroi se ai mund të vinte në SHBA dhe ata mund të ribashkoheshin personalisht.

Grace mori Gjonin nga Aeroporti i Njuark në mars 2008. Duke pritur në një taksi me një shishe shampanjë dhe luleshtrydhe të mbuluara me çokollatë, ajo e gjeti veten duke menduar për ditën, gjithë ato vite më parë, që nuk hipi në aeroplan.

Grace thotë “se ku pa Gjonin ishte si të kthente një pjesë të humbur nga vetja që nuk e kisha kuptuar se kishte humbur për kaq shumë kohë.”

“Ishte e mahnitshme. Shumë emocionale,” thotë John për ribashkimin e tyre.

Pas vetëm disa ditësh së bashku, dekadat dukej se po shkriheshin. Grace dhe John filluan të diskutojnë se ndoshta do të takoheshin sërish pas një viti.

Por ndërsa kalonin më shumë kohë së bashku, të dy kuptuan se ishin më shumë sesa thjesht miq të vjetër. Lidhja që ata kishin ndjerë në 1984 ishte ende atje dhe pritja një vit për t’u ribashkuar ndihej e pamundur.

Një mbrëmje, ata rilexuan letrat që Grace kishte mbajtur gjatë gjithë atyre viteve.

“Na bëri fjalë për fjalë të qajmë, për të parë thellësinë e emocionit atëherë, dhe se mund ta kishim lënë të largohej”, thotë Grace.

Më pas ata e gjetën veten duke kujtuar bisedën telefonike që kishin pasur në 1984, menjëherë pasi Grace nuk hipi në aeroplan.

Grace dhe Gjoni jetonin në anët e kundërta të globit. Të dy po kalonin divorce. Të dy kishin fëmijë që i donin dhe donin të ishin pjesë e jetës së tyre.

Megjithatë, disa muaj më vonë, Grace vizitoi John në Australi dhe më pak se një vit pas kësaj, John u transferua në SHBA dhe çifti u bashkua.

Të biesh sërish në dashuri, 23 vjet më vonë, ishte sa e hidhur dhe e ndërlikuar, aq edhe “euforike”.

“Ishte jashtëzakonisht e vështirë, jashtëzakonisht emocionale,” thotë ai.

“Ishin disa vite kohë vërtet të vështira me atë lëvizje,” thotë Grace.

Ata u bënë një familje e përzier ndërkontinentale.

Sot, 15 vjet nga ribashkimi i tyre, John dhe Grace ende jetojnë së bashku në SHBA, ku ata “po kompensojnë kohën e humbur”.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?