Raporti: Rusët më të pasur humbën më shumë se 83 mld $ që nga fillimi i vitit 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasuria e biznesmenëve më të pasur në Rusi është ulur me 83.4 miliardë dollarë që nga fillimi i vitit 2022, sipas “Bloomberg Billionaires Index” të publikuar sot.

Sipas llogaritjeve të Bloomberg, pasuria e Vladimir Potanin, presidenti i kompanisë Holding Interos dhe kompanisë minerare Nornickel, tani është 29.8 miliardë dollarë, 1.08 miliardë dollarë më pak se në fillim të vitit, raporton TASS.

Leonid Mikhelson, kryetar i Bordit të Drejtorëve të Novatek, ka humbur pesë miliardë dollarë që nga janari 2022 dhe pasuria e tij neto vlerësohet në 27.4 miliardë dollarë. Alexey Mordashov, kryetari i Bordit të Drejtorëve të Severstal, tani ka 21.1 miliardë dollarë, pra 7.78 miliardë dollarë më pak se në fillim të vitit.

- Advertisement -

Në listë përfshihet edhe kryetari i Bordit të Drejtorëve të NLMK-së Vladimir Lisin me një pasuri prej 20.2 miliardë dollarësh pas një humbje prej 7.8 miliardë dollarësh, pastaj ish-drejtori ekzekutiv i Lukoil Vagit Alekperov, i cili është “më i lehtë” për 1,86 miliardë dollarë, dhe pronari Ališer Usmanov i Metaloinvest me një humbje prej 3.38 miliardë dollarësh.

Aksionari i Novatek, Gennady Timchenko humbi 8.35 miliardë dollarë, ndërsa ish-drejtori joekzekutiv i prodhuesit të plehrave, grupi EuroChem, Andriy Melnychenko humbi 3.88 miliardë dollarë gjatë dhjetë muajve të fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka  zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati...

Hasani: Ja pse në zgjedhjet e 2025-s opozita do të mposht Edi Ramën

Analisti Sidi Hasanaj, është shprehur i bindur se PD në vitin 2025 do ti fitojë zgjedhjet parlamentare duke mposhtur kështu Edi Ramën. Në një intervistë...

Gjendet i vdekur një person në dhomën e hotelit në Golem, dyshimet e para

Një turist polak i moshës 70-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një hotel në zonën e Golemit, në Durrës. Sipas informacioneve paraprake nga...

TË FUNDIT

Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka  zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati...

Hasani: Ja pse në zgjedhjet e 2025-s opozita do të mposht Edi Ramën

Analisti Sidi Hasanaj, është shprehur i bindur se PD në vitin 2025 do ti fitojë zgjedhjet parlamentare duke mposhtur kështu Edi Ramën. Në një intervistë...

Gjendet i vdekur një person në dhomën e hotelit në Golem, dyshimet e para

Një turist polak i moshës 70-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një hotel në zonën e Golemit, në Durrës. Sipas informacioneve paraprake nga...

Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk...

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×