Rikthehen veprat që grabitën nazistët, trashëgimtarët marrin koleksionin miliona €

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

7 piktura me vlerë rreth 10 milionë dollarë të grabitura nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore u janë kthyer trashëgimtarëve.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë rikthyer trashëgimtarëve 7 vepra arti të piktorit ekspresionist Egon Schiele.

Fritz Grünbaum zotëronte 81 piktura të artistit, dhe për më shumë se 20 vjet, trashëgimtarët e tij janë përpjekur të rimarrin artin e plaçkitur gjatë Luftës së Dytë Botërore nga nazistët dhe që më pas u shit në koleksione të muzeve të ndryshëm në Amerikë.

- Advertisement -

7 pikturat kanë vlerë monetare 9.5 Milionë $ dhe vepra me vlerën më të lartë është “I Love Antithesis” me vlerë 2.7 Milionë $.”

Muzeu i Artit Modern, Biblioteka & Muzeu Morgan, të dy në Nju Jork, si dhe Muzeu i Artit Santa Barbara në Kaliforni, ku mbaheshin pikturat janë dakorduar t’i dorëzonin vullnetarisht tek prokurorë pasi mësuan se veprat ishin të vjedhura.

Gjatë një ceremonie e cila u konsiderua historike nga Alvin Bragg, Prokurori i Qarkut të Manhattan, shtatë pjesët e Schiele iu dorëzuan familjes.

Veprat e Schiele ishin shpallur “art i degjeneruar” nga Adolf Hitleri. Ato u grabitën nga zyrtarët nazistë pas arrestimit të pronarëve të koleksionit dhe më pas u shitën për të financuar Partinë Naziste.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×