English

Roja bregdetare greke shpëton 92 emigrantë në zonën kufitare me Turqinë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oficerët e policisë së rojes bregdetare greke, në bashkëpunim me anëtarët e Frontex, shpëtuan 92 emigrantë nga brigjet e lumit Evros, në kufirin verilindor me Turqinë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Civile e Greqisë.

- Advertisement -

Sipas Kathimerini, emigrantët i thanë policisë greke se autoritetet turke i transportuan në lumin Evros me tre automjete dhe më pas i ngarkuan në varka plastike për të kaluar në anën greke.

Siç thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes Civile, emigrantët janë gjetur pa rroba dhe pajisje dhe shton se Turqia “vazhdon të përdorë hapur emigrantët si mjet për shkeljen e të drejtave të njeriut dhe shkeljen e ligjit ndërkombëtar”.

Ministria thekson se Greqia mbron kufijtë e saj, por në të njëjtën kohë respekton jetën njerëzore, duke akuzuar Turqinë se vazhdon të injorojë jo vetëm ligjin ndërkombëtar, por edhe të drejtat themelore të njeriut.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?