Rusët në pozicione mbrojtëse në Kiev, nuk avancojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raportohet se trupat ruse po marrin pozicione mbrojtëse jashtë Kievit në vend që të avancojnë. Bombardimet e herëpashershme po godasin zonat e banuara.

Sot mbushen një muaj që nga dita kur presidenti Putin nisi pushtimin e Ukrainës duke vrarë me miliona njerëz, duke zhvendosur miliona ukrainas e duke rrënuar qytete të shumta. Luftimet vijojnë në të gjitha frontet.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko është më optimist duke pohuar se forcat ukrainase po i mbajnë larg forcat ruse.

- Advertisement -

“Ne morëm informacion nga burime zyrtare se qyteti i vogël i Makariv dhe pothuajse i gjithë Irpin është tashmë nën kontrollin e ushtarëve ukrainas”, u shpreh Vitali Klitschko, kryebashkiak i Kievit.

Edhe në Kherson, i cili është nën pushtimin rus, protestuesit sfiduan gazin lotsjellës rus ndërsa vazhduan t’i rezistonin agresionit. Ditën e djeshme u ngritën nëntë korridore evakuimi, por asnjë për Mariupolin ku thuhet se banorët janë pa ushqim.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka konfirmuar se qeveria e tij beson me vendosmëri se forcat ruse kanë kryer krime lufte në Ukrainë. Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka filluar tashmë hetimet.

“Që nga 15 marsi do të ketë një ekip faktmbledhës që do të shqyrtojë shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut, shkeljet e ligjit humanitar, krimet e mundshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit. Ai do ta përpilojë informacionin në një raport publik që do të dalë afërsisht pas tre javësh dhe atëherë ata do ta plotësojnë atë material  në juridiksione të tjera përkatëse si Gjykata ndërkombëtare e drejtësisë”, tha Michael Carpenter, ambasador i SHBA në OSBE.

Rusia zhvilloi funeralin për oficerin e lartë detar të vrarë në Ukrainë. NATO vlerëson se 7.000 deri në 15.000 ushtarë rusë janë vrarë në katër javët e luftës në Ukrainë. Për krahasim, Rusia humbi rreth 15.000 trupa gjatë 10 viteve në Afganistan.

 

LEXONI GJITHASHTU:


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

TË FUNDIT

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×