Sa është pasuria e familjes mbretërore britanike, ‘marka’ që konkurron Google

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë më 8 shtator në pasurinë e saj Balmoral në Skoci, të gjithë e dinin tashmë se kush do të trashëgonte kurorën britanike. Megjithatë, ajo që pak e dinë është se çfarë, përveç fronit, Mbretëresha i la pasardhësit të saj, mbretit Charles III dhe çfarë anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore.

Edhe pse Elizabeta II nuk arriti të hynte në listën e 250 njerëzve më të pasur në botë dhe as nuk mundi të konkurronte me “kolegët” tajlandezë dhe sauditë, pasuria private e të cilëve matet me dhjetëra miliarda dollarë, nuk ka dyshim se ajo. ishte i pasur, qoftë edhe për një monark. Revista Forbes vlerëson pasurinë e saj në të paktën 500 milionë dollarë, ose rreth 430 milionë paund britanik, por shuma e saktë është e mbuluar me mister.

Mes syve kureshtarë të publikut dhe shërbimeve qeveritare dhe kuletës së përbashkët të familjes mbretërore qëndrojnë një sërë marrëveshjesh dhe ligjesh, të cilat u garantojnë gjakbluve të Britanisë së Madhe fshehtësinë, por edhe përjashtimin nga disa detyrime.

- Advertisement -

Krahasuar me familjet e tjera të pasura, familja mbretërore është e privilegjuar në atë që as mbreti Charles dhe as vëllezërit e motrat e tij nuk do të duhet të paguajnë taksë mbi trashëgiminë që u ka lënë mbretëresha Elizabeth II, falë marrëveshjes që ata arritën me qeverinë britanike në vitin 1993.

Kryeministri John Major në atë kohë i tha Parlamentit se trashëgimia e mbretërve dhe mbretëreshave nuk duhet të taksohet, duke përmendur “rrethanat unike të një monarkie të trashëguar”.

Dhe informacioni për rrethanat e tyre financiare arriti të dilte, të paktën pjesërisht.

Fuqia financiare e kurorës

Nëse përjashtojmë pasurinë e mbretëreshës prej rreth gjysmë miliardë dollarësh, familjes mbretërore i mbetet për të menaxhuar “Crown Estate”, pra “Crown Estate” me një sërë pasurish të paluajtshme dhe të luajtshme, vlera e të cilave llogaritet në 19.2. miliardë dollarë.

Edhe pse zyrtarisht është në pronësi të familjes, ajo është nën kontrollin e qeverisë britanike, e cila në fakt çdo vit merr qindra miliona dollarë nga arkat e “Crown Estate”.

Gjegjësisht, në vitin 1760, Mbreti George III ia dorëzoi Thesarit tokën mbretërore, kështu që edhe pse teknikisht i përket monarkut në fuqi, ai nuk mund ta shesë atë dhe as të bëjë të ardhura prej saj.

Megjithatë, që nga viti 2012, 15 për qind e atij fitimi i është kthyer familjes mbretërore, si një “Grant Sovran” dhe 99 milionë dollarë janë derdhur në buxhetin e Ëindsor vitin e kaluar. Paratë nga ai burim janë të destinuara për mirëmbajtjen e pallateve dhe shpenzime të ndryshme, por jo për sigurimin e familjes, e cila paguhet drejtpërdrejt nga Thesari.

Përveç Grantit, familja mbretërore ka në dispozicion edhe dy dukat e mëdha Lancaster dhe Cornëall, të cilat sjellin shuma të mëdha parash.

Dukati i Lancasterit, me një sipërfaqe prej mbi 180 kilometra katrorë, me vlerë pak më pak se një miliard dollarë, u themelua në vitin 1399 dhe vitin e kaluar raportoi një fitim prej 27 milionë dollarësh.

Pronë private

Testamenti i Mbretëreshës nuk do të lexohet publikisht dhe historikisht është e rrallë që familja mbretërore të publikojë detaje të tij pas vdekjes së një monarku.

Megjithatë, në një moment duhet të dihet se cila pjesë e pasurisë private të Mbretëreshës Elizabeth II do të trashëgohet nga Mbreti Charles III. Ai automatikisht mori vetëm Dukatin e Lancasterit, i cili tradicionalisht i përket monarkut, ndërsa, gjithashtu sipas traditës, do t’ia lërë pronën e tij – Dukatin e Cornwall-it, djalit të tij të madh Princit Ëilliam, të cilin ai e konfirmoi tashmë në fjalimin e tij të fundit publik.

Cornëall u themelua në 1337 dhe është shumë më i madh se Lancaster. Ky dukat përbën 0.2 për qind të territorit të përgjithshëm të Britanisë së Madhe dhe përfshin, ndër të tjera, një terren kriketi dhe madje edhe burgun “Dartmore”, por gjithsesi fitoi më pak se Lancaster vitin e kaluar fiskal.

Ende nuk është zbuluar se kush do të marrë Balmoral në Skoci dhe Sandringham në Angli, të cilat mbretëresha i trashëgoi nga babai i saj George VI dhe janë pjesë e pasurisë private të familjes mbretërore.

Ajo që dihet është se mbreti Charles do të “vazhdojë traditën e dorëzimit të të ardhurave trashëgimore” shtetit në këmbim të një granti, të cilin ai e konfirmoi edhe në fjalimin e tij të parë drejtuar kombit.

Një parajsë mbretërore fiskale

Për pjesën tjetër të britanikëve, çdo trashëgimi mbi 380.000 dollarë duhet të taksohet me 40 për qind, por ky nuk është rasti për mbretin Charles III, edhe pse pronat, bizhuteritë dhe investimet që ai trashëgoi nga nëna e tij vlejnë qindra milionë dollarë.

Qeveria britanike e shpjegoi në një memorandum në 2012, ku thuhet se “monarkia është një institucion që ka nevojë për burime të mjaftueshme private, në mënyrë që të mund të kryejë rolin e saj tradicional në jetën e njerëzve dhe të ketë një shkallë të caktuar financiare. pavarësinë nga qeveria aktuale”.

I njëjti dokument shpjegon se disa taksa mbi të ardhurat dhe fitimet kapitale nuk zbatohen për kurorën.

Megjithatë, ata duhet të paguajnë disa taksa. Mbretëresha dhe djali i saj i madh kanë rënë dakord të paguajnë fitimet kapitale dhe tatimin mbi të ardhurat në pronat e tyre private, si dhe të ardhurat që rrjedhin nga pronat mbretërore që nuk përdoren për qëllime zyrtare.

Si princ, Charles pagoi vullnetarisht tatimin mbi të ardhurat e Dukatit të tij të Cornëall-it, që arrinte deri në 45 për qind, por marrëveshja përndryshe është e mbuluar me fshehtësi, siç janë të gjitha marrëveshjet e tjera të bëra nga familja.

Kurora britanike si markë

Edhe pse republikanët britanikë shpesh kritikojnë jotransparencën e financave të familjes mbretërore dhe ankohen për faktin se qytetarët paguajnë për to nga xhepat e tyre, mbretërorët, të paktën në letër, kanë argumente më të forta.

Gjatë ekzistencës së saj shekullore, familja mbretërore britanike është kthyer në një markë që mund të krahasohet me shumë kompani globale, si Apple dhe Google.

Përkatësisht, sipas CBS News, kompania konsulente “Brand Finance” nga Londra e vlerësoi vlerën e markës së monarkisë britanike në 78 miliardë dollarë.

Drejtori ekzekutiv i asaj shtëpie i tha një herë Forbes se punët e familjes mbretërore janë “një biznes ndikues shumë i formalizuar”.

Megjithatë, ndryshe nga personazhet e tjerë publikë që jetojnë duke promovuar marka të tjera, pak shkon direkt në arkat e Ëindsors, por kjo është arsyeja pse ata sjellin miliarda dollarë në buxhetin e shtetit çdo vit.

Forbes shkruan se në vitin 2019, pra para pandemisë, familja mbretërore “injektoi” 2.7 miliardë dollarë në ekonominë britanike, kryesisht përmes turizmit.

Kurora lëshon gjithashtu garanci shumë të çmuara për produkte të caktuara, si xhaketat Barbour, uiski Johnnie Walker dhe shumë të tjerë që u është dhënë e drejta për të përdorur stemën e monarkisë në ambalazhet e tyre.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve, garancia mbretërore mund të rrisë të ardhurat e bizneseve deri në dhjetë për qind dhe kështu ekonomia del fituese.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

UEFA vendos që Kampionatit Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

TË FUNDIT

UEFA vendos që Kampionatit Europian 2025 U-17 të mbahet në Shqipëri

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur të sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar për moshat. UEFA ka...

Begaj i pranishëm në funeralin shtetëror të Napolitanos

Presidenti Bajram Begaj ishte i pranishëm në funeralin shtetëror të ish-preisdentit italian Giorgio Napolitano. Ky i fundit ndërroi jetë më 22 shtator në moshën 98-vjeçare...

Gjykata e Lartë rrëzon për herë të dytë rekursin e Fredi Belerit

Gjykata e Lartë ka rrëzuar rekursin e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri. Përmes avokatëve të tij Beleri ka kërkuar një masë më...

Homazhe në Nju Jork për Dëshmorin e Kosovës Afrim Bunjaku

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka organizuar homazhe në nder të dëshmorit të Kosovës, Afrim Bunjaku. Homazhet do të mbahen ditën e sotme në orën...

Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×