Scholz bën thirrje për zgjerimin e BE: Bashkimi me 36 shtete na bën më të fortë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman Olaf Scholz bëri thirrje sot për zgjerimin e Bashkimit Evropian, duke thënë në një mbledhje të socialdemokratëve evropianë se BE-ja më pas do të jetë në gjendje të demonstrojë më mirë forcën e saj në çështjet globale.

Që nga marrja e detyrës, Scholz e ka bërë zgjerimin e Bashkimit Evropian për të përfshirë Ballkanin dhe vendet e tjera një element kryesor të politikës së tij të jashtme, raportoi Reuters.

“BE me 27, 30, 36 vende, me më shumë se 500 milionë qytetarë të lirë dhe të barabartë, mund të ketë një ndikim më të fortë në botë”, tha Scholz në kongresin në Berlin.

- Advertisement -

Ai theksoi se është i përkushtuar për zgjerimin e BE-së, e cila aktualisht ka 27 shtete anëtare.

“Fakti që BE vazhdon të rritet drejt lindjes është një fitore e favorshme për të gjithë ne”, tha ai.

Scholz mbrojti heqjen graduale të parimit të unanimitet kur bëhet fjalë për vendimet në politikën e jashtme, por edhe në fusha të tjera si politika tatimore, raportoi AP.

Ai theksoi se nëse ka një aspiratë për një Evropë gjeopolitike, atëherë vendimet e shumicës janë fitim dhe jo humbje sovraniteti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×