Senatori amerikan paralajmëron një sulm të mundshëm rus në territorin e NATO-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Senatori republikan i Floridës, Marco Rubio, shprehu shqetësimin për mundësinë e një sulmi në territorin e NATO-s nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë një interviste të dielën me CNN.

“Unë mendoj se është shumë e mundur që ai të përfundojë duke goditur disa nga këto vende të shpërndarjes ku furnizimet po vijnë, duke përfshirë brenda Polonisë. Shumë flitet për bërthamën, por mendoj se gjëja për të cilën shqetësohem më shumë është një sulm rus brenda territorit të NATO-s, për shembull, duke synuar aeroportin në Poloni ose ndonjë pikë tjetër shpërndarjeje”, tha ai.

I pyetur nëse NATO-ja do të duhej të përgjigjej, ai tha se do të “varej” nga natyra, shkalla dhe shtrirja e një sulmi. Rubio sugjeroi se rreziku i një sulmi bërthamor nga Putin është “më i lartë sot se një muaj më parë”, por se ai është më i shqetësuar për hapat “të ndërmjetëm” që mund të ndërmarrë Putin.

- Advertisement -

Rubio sugjeroi gjithashtu se Rusia ishte përgjegjëse për sulmet në tubacionet e gazit Nord Stream javën e kaluar.

“Unë mendoj se është mjaft e qartë, dikush e bëri këtë, dhe të vetmit njerëz në atë rajon që kanë motivin dhe aftësinë për ta bërë këtë, janë Rusia ose forcat ruse. Kështu që unë mendoj se nuk është një çështje inteligjence në këtë pikë. Është një çështje me sens të përbashkët”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 













LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Xhaxhiu: Euronews Albania ia doli me spikeren virtuale “Tokyo Tirana”

Gazetari Rezar Xhaxhiu ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania. Në një intervistë për emisionin ‘Good Morning Albanians’ në...

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...





TË FUNDIT

Xhaxhiu: Euronews Albania ia doli me spikeren virtuale “Tokyo Tirana”

Gazetari Rezar Xhaxhiu ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania. Në një intervistë për emisionin ‘Good Morning Albanians’ në...

Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, gjobiten mbi 12 mijë shoferë

12 607 drejtues automjetesh janë gjobitur pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor. Policia bën me dije se kontrollet janë fokusuar kryesisht te ata drejtues...

Rama: Çmimet e “Internetit Roaming” janë ulur deri në 99%

Nga data 1 Tetor e këtij viti, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri në 99%. Këtë lajm e...

Papa sugjeron se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes së njëjtës gjini

Papa Françesku ka sugjeruar se ai mund të jetë i hapur që ta bekojë lidhjen e personave të gjinisë së njëjtë në Kishën Katolike. Duke...

“T’i fusin një shpullë gruas, nuk është problem për shqiptarët”-avokat Alimadhi

Avokati Gentian Alimadhi  tha për “Good Morning Albanians” se duke punuar si avokat në Itali si është hasur me raste të ndryshme të dhunës...













Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×