SHBA jep alarmin: Kina mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në vitin 2035 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina ka të ngjarë të ketë një rezervë prej 1500 kokash bërthamore deri në vitin 2035 nëse vazhdon me ritmin aktual të zhvillimit bërthamor, sipas një raporti të publikuar sot nga Pentagoni.

Shifra nënvizon shqetësimin në rritje në Shtetet e Bashkuara në lidhje me synimet e Kinës për të zgjeruar arsenalin e saj bërthamor, raportoi Reuters.

“Ata kanë një rritje të shpejtë që është shumë domethënëse për t’u mbajtur sekret”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane gjatë një konference mbi raportin vjetor të Pentagonit mbi ushtrinë e Kinës.

- Advertisement -

Raporti, i cili mbulon kryesisht aktivitetet në vitin 2021, thekson se Kina aktualisht ka një rezervë bërthamore prej më shumë se 400 kokash.

Projeksioni i Pentagonit për arsenalin bërthamor të Kinës prej 1000 kokash deri në vitin 2030 mbeti i pandryshuar, tha zyrtari, duke shtuar se parashikimi për vitin 2035 bazohet në një ritëm të pandryshuar zgjerimi.

Kina thotë se arsenali i saj është më i vogël se ai i SHBA-së dhe Rusisë dhe se është gati për dialog, por vetëm nëse Uashingtoni redukton rezervat e tij bërthamore në nivelin e Kinës.

Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimeve të Paqes në Stokholm, SHBA-ja ka një rezervë prej rreth 3700 koka bërthamore, nga të cilat afërsisht 1740 janë të vendosura.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×