SHBA, miratohet vaksina përforcuese edhe për Omicron

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi të mërkurën përdorimin e vaksinave përforcuese të modifikuara kundër COVID-19 nga kompanitë “Moderna” dhe “Pfizer BionTech”, të cilat përfshijnë shtamin Omicron.

Të ashtuquajturat “vaksinat bivalente” përfshijnë shtamin bazë të COVID-19, si dhe nënvariantet BA.4 dhe BA.5, të cilat aktualisht janë dominuese dhe lehtësisht të transmetueshme, shkruan Zëri i Amerikës.

Vaksina nga “Moderna” është miratuar për personat mbi 18 vjeç dhe ajo e Pfizer për personat mbi 12 vjeç, të paktën dy muaj pas vaksinimit primar ose përforcuesit më të fundit.

- Advertisement -

Një bord këshillues i Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të takohet sot për të vendosur mbi rekomandimet për nxitësit e modifikuar.

Qeveria amerikane ka siguruar 105 milionë doza të vaksinës së modifikuar të Pfizer dhe 66 milionë doza Moderna për të shmangur efektet e një vale të re të mundshme të infeksioneve pasi studentët kthehen në klasa dhe njerëzit kalojnë më shumë kohë brenda për shkak të motit më të ftohtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×