English

SHBA pritet të njoftojë paketën e municioneve prej 150 milionë $ për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA pritet të njoftojë se do të dërgojë 150 milionë dollarë shtesë (118 milionë £) municione në Ukrainë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja që citojnë një zyrtar amerikan, i cili foli për Associated Press në kushte anonimiteti, paketa përfshin armë kundër blindave, armë të vogla, granata dhe fishekë artilerie e pajisje të tjera mbështetëse.

Ngarkesa e ardhshme pritet të përfshijë gjithashtu municione për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë, ose HIMARS.

Ky sistem është i aftë të lëshojë raketa me rreze më të gjatë nga Sistemi i Raketave Taktike të Ushtrisë, ose ATACMS, për të cilin Rusia ka thënë se do të nxiste hakmarrje dhe do të rrezikonte përshkallëzimin e konfliktit.

Paketa pritet të shpallet nesër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?