Shërohet një pacient i infektuar prej kohësh me HIV

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një burrë 66-vjeçar me HIV është shëruar.

Ai mori një transplant të qelizave të gjakut që përmbanin një mutacion të rrallë. Kësisoj pacienti rriti mundësinë që mjekët të jenë në gjendje të përdorin modifikimin e gjeneve për të rikrijuar mutacionin dhe për të kuruar pacientët.

Për momentin, mutacioni vendimtar që mposht virusin është i rrallë, duke e lënë trajtimin të padisponueshëm për shumicën dërrmuese të 38 milionë pacientëve që jetojnë me HIV, përfshirë mbi 1.2 milionë në Shtetet e Bashkuara.

- Advertisement -

Pacienti, i cili kishte jetuar më shumë se gjysmën e jetës së tij me virusin, është në mesin e një grushti njerëzish që u kuruan pasi morën qeliza burimore nga një donator me mutacionin e rrallë, thanë mjekët nga City of Hope, një qendër kërkimore dhe kanceri në Duarte, Kaliforni, i cili e trajtoi atë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia ka sekuestruar 467...

Shqiptarët protestojnë në Mitrovicë, policia bllokon urën e Ibrit

Në Mitrovicë të Jugut u mblodh një grup qytetarësh shqiptarë, përkundër kërkesës së Policisë së Kosovës që të mos i përgjigjen thirrjes së postuar...

TË FUNDIT

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia ka sekuestruar 467...

Shqiptarët protestojnë në Mitrovicë, policia bllokon urën e Ibrit

Në Mitrovicë të Jugut u mblodh një grup qytetarësh shqiptarë, përkundër kërkesës së Policisë së Kosovës që të mos i përgjigjen thirrjes së postuar...

Begaj pret presidenten e Hungarisë: Vlerësova marrëdhëniet historikisht miqësore

Presidenti i Republikës Bajram Begaj priti në një vizitë zyrtare homologen nga Hungaria, Katalin Novak. Gjatë fjalës së tij, presidenti Begaj vlerësoi maksimalisht marrëdhëniet historike...

Kallëzimi i Ilir Metës ndaj Autoritetit të Dosjeve, Apeli vendos nisjen e hetimeve

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Tiranës për nisjen e hetimeve ndaj Autoritet të dosjeve pas kallëzimit të ish-presidentit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×