English

Shtohen ushtarët amerikanë në Rumani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i ushtarëve amerikanë të vendosur në Rumani shkoi në 1900. 1000 trupa amerikane zbarkuan në Bukuresht në mesin e tensioneve mes Ukrainës dhe Rusisë.

- Advertisement -

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg vizitoi Rumaninë për të mirëpritur trupat amerikane në Konstancë, së bashku me presidentin rumun, Klaus Iohannis.

Qindra ushtarë amerikanë kanë mbërritur tashmë në bazën e tyre të re, të tjerë janë ende duke ardhur. Të gjithë vijnë nga Gjermania.

Rumania, anëtare e NATO-s nga viti 2004, ndan më shumë se 600 kilometra kufi me Ukrainën.

Një javë më parë, 1700 ushtarë amerikanë mbërritën në Poloni, një tjetër vend i NATO-s që ndan kufirin me Ukrainën. Rumania dhe Polonia kanë mburojën raketore amerikane të instaluar në Evropën Qendrore dhe Lindore, një sistem që Rusia e konsideron një kërcënim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×