Skandali me ish-zyrtarin e FBI jehonë në mediat amerikane, përmendet edhe Shqipëria

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skandalit me ish-agjentin e FBI-së, Charles McGonigal i akuzuar për lidhje të forta me Rusinë i është bërë jehonë në pothuajse të gjitha mediat amerikane.

Titujt e mediave prestigjioze, si CNN, Washington Post, New York Times, kanë raportuar detaje nga hetimet e autoriteteve atje, lidhur me aktivitetin e paligjshëm të McGonigal, si dhe kanë bërë një pasqyrim të karrierës së tij si zyrtar i FBI.

Fox News, në një nga titujt kryesorë, e ka cilësuar McGonigal si shtegun drejt korrupsionit.

- Advertisement -

Insajder ka raportuar edhe mbi detajet që implikojnë zyrtarë apo ish-zyrtarë shqiptarë dhe faktin që ish-agjenti i FBI ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-oficer i inteligjencës në Shqipëri.

Në pothuajse çdo artikull të mediave në Amerikë, theksi vihet tek fakti që McGonigal ka ndihmuar një oligark rus dhe ka thyer sanksionet që SHBA ka vendosur ndaj tij.

Shumë të tjera kanë risjellë në vëmendje edhe hetimet që ish-zyrtari i FBI ka bërë ndaj ekipit të ish-Presidentit Donald Trump për lidhje me Rusinë dhe ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të 2016-tës.

Pas 22 vitesh si agjent i FBI-së, Charles McGonigal doli në pension në vitin 2018, ndërsa u arrestua vetëm disa ditë më parë në Aeroportin Ndërkombëtar John F. Kennedy.

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

TË FUNDIT

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

I vodhën byzylykun të miturit, arrestohet 21-vjeçari dhe 3 adoleshentët

Një 21-vjeçar është arrrestuar dhe 3 shtetas të mitur janë proceduar penalisht në Tiranë, pasi dyshohet se i morën me dhunë byzylykun e floririt,...

“Berisha negocioi çmimin e fishekëve”, gazetari sjell detaje nga investigimet

Gazetari Poli Hoxha tha se kreu i PD-së Sali Berisha ka bërë negociata në lidhje me çmimin e fishekëve që ndodheshin në një fshat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×