Skema kundër rivalit të Deripaskës, McGonigal ndihmoi në “luftën” mes oligarkëve 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dhëna të reja dalin në dritë nga skandali me ish-agjentin e FBi Charles McGonigal i akuzuar se ka ndihmuar oligarkun rus Oleg Deripaska të sanksionuar nga SHBA.

Revista Forbes shkruan se McGonigal së bashku me një ish-diplomat rus kanë hetuar pasuritë e një tjetër oligarku nga Rusia, rivali i Oleg Deripaskës i cili sipas artikullit të revistës amerikane mendohet të jetë Vladimir Potanin, personi i dytë më i pasur në Rusi.

Hetimi ndaj Potanin do të përqendrohej në kërkimin e pasurive të tij jashtë Rusisë dhe mundësinë që rivali i Deripaskës të kishte një pasaportë tjetër përveç asaj ruse.

- Advertisement -

Sipas burimeve të the “Forbes”, Deripaska po mblidhte materiale përmes ish-agjentit të FBI-së dhe diplomatit rus për të ngritur një padi në Londër kundër Potanin.

Në aktakuzën e SHBA-së thuhet se Deripaska kishte filluar të kërkonte një hetim ndaj oligarkut të tij rival në pranverën e vitit 2021, kur Potanin filloi të zgjeronte pasuritë e tij pas pushtimit rus të Ukrainës shkurtin e kaluar, duke riblerë grupi bankar rus ‘Rosbank’.

Deripaska dhe McGonigal kanë qenë në qendër të vëmendjes edhe më herët, pasi të dy ata ishin të përfshirë në hetimin e FBI-së për kontaktet midis Rusisë dhe fushatës presidenciale të Donald Trump në vitin 2016.

Të dy oligarkët janë sanksionuar nga Britania e Madhe, ndërsa SHBA dhe BE kanë sanksionuar vetëm Oleg Deripaskën duke lënë të paprekur Vladimir Potanin mendohet se kjo për shkak të varësisë që ka Evropa nga eksportet e nikelit dhe paladiumit që sigurohet prej kompanive të tij

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

TË FUNDIT

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×