Solidaritet me refugjatët nga Ukraina, Princ Charles falënderon britanikët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Princ Charles ka falënderuar britanikët të cilët janë shprehur të gatshëm për të hapur dyert e shtëpive të tyre për refugjatët nga Ukraina.

Ditën e sotme, Charles në mesazhin e tij për Pashkët, u fokusua në miliona njerëz të zhvendosur nga lufta, duke u shprehur se ishte thellësisht i prekur nga gjestet humane që Britanikëve.

Komenti i tij erdhi pasi më shumë se 200 mijë britanikë kanë shprehur interes për të hapur dyert e shtëpisë së tyre për refugjatët nga Ukraina përmes një skeme të mbështetur nga qeveria.

- Advertisement -

Princi Charles tha se ishte “i prekur” të shikonte se si një numër i konsiderueshëm personat në të gjithë Mbretëria e Bashkuar ishin gati të ftonin në shtëpitë e tyre njerëz në nevojë.

“Sot, miliona njerëz e gjejnë veten të zhvendosur, të lodhur nga udhëtimi i tyre nga vendet e trazuara, të plagosur nga e kaluara, të frikësuar nga e ardhmja dhe në nevojë për një mirëseardhje, pushim dhe mirësi. Por mes gjithë këtij trishtimi dhe çnjerëzori, ka qenë thellësisht prekëse të shohësh se si kaq shumë njerëz janë gati të hapin shtëpitë e tyre për ata në nevojë”, tha Princ Charles.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×