English

“Strofulla e djallit”, mbahet për herë të 16 në Hungari festivali 5-ditor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një event i rëndësishëm kulturor u mbajt ditët e fundit në Hungari. Edicioni i 16-të i festivalit “Strofulla e Djallit” u zhvillua në jug të vendit.

- Advertisement -

Eventi 5-ditor u organizua në dy fshatra të bukur, duke ofruar më shumë se 500 nënevente, përfshirë shfaqje teatrale, bisedime letrare, artistike, familjare e të tjera.

Festivali nuk është shumë i njohur për shfrenimin e tij, por më tepër për intimitetin dhe qetësinë.

 “Merrni shokët tuaj dhe ejani këtu. Por edhe nëse vini vetëm do të gjeni vendin tuaj dhe diçka që do t’ju argëtojë. Koncertet këtu janë hyjnore”.

Festivali, i njohur si ndryshe si “Kazani”, ofron ndjesinë e lirisë dhe atë të natyrës shpirtërore. Gjithashtu, ai është një grumbullim i kulturave ndërkombëtare.

 “Po të mundja do t’i mblidhja të gjitha fjalët e thëna këtu gjatë këtyre ditëve, ku dëshmitarë kanë qenë vetëm pemët, retë, bari dhe më pas do të kuptonim se ato fjalë nuk kanë lidhje me situatën fatkeqe dhe të degraduar ku jetojmë këtu në Hungari”, -László Bérczes, themelues i festivalit.

 “Festivali ‘Strofulla e Djallit’ nisi 16 vjet më parë. që atëherë rrethanat kanë ndryshuar dhe janë bërë më të vështira, por ky komunitet e ka provuar vit pas viti nevojën për t’u tërhequr nga përditshmëria në vende të vogla dhe të fshehta si ky pas meje”.

LEXONI GJTIHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?