English

Suedia heq kufizimet anti-COVID për udhëtarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Suedia ka hequr të gjitha kufizimet e udhëtimit, duke iu bashkuar një numri vendesh evropiane që tani janë plotësisht të hapura për turistët ndërkombëtarë.

- Advertisement -

Udhëtarët jashtë BE-së nuk kanë më nevojë për një certifikatë vaksinimi ose testimi për të hyrë në vendin skandinav, pasi rregullat u lehtësuan të premten më 1 prill.

“Qeveria ka vendosur të mos e zgjasë ndalimin e hyrjes nga vendet e treta”, deklaroi Ministrja e Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme, Morgan Johansson.

“Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë për të gjithë ata që janë penguar të vijnë në Suedi vitet e fundit për shkak të pandemisë”, shtoi ajo.

Kufizimet e udhëtimit kanë qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë në mars 2020. Fillimisht, u vendos vetëm një ndalim i përkohshëm i hyrjes për udhëtarët nga vendet jo-BE.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×