English

Super-sondazhi: A do munden ekstremistët gjermanë të krijojnë grup parlamentar në PE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanë nisur të enjten zgjedhjet për Parlamentin Evropian, me qendrat e votimit që kanë hapur dyert së pari në Holandë.

- Advertisement -

Në tre ditët e ardhshme, 26 shtetet e tjera anëtare do të votojnë gjithashtu, duke i dhënë jetë një procesi ndërkufitar demokratik, që do të kulmojë mbrëmjen e së dielës, kur panorama e tij pritet të jetë më e qartë.

Ndër të parët që kanë hedhur votën ka qenë edhe lideri i koalicionit qeverisës të Holandës, radikali Geert Wilders, i cili menjëherë më pas i ka mëshuar politikës së tij “Holanda e para”, njësoj si ajo e Trump, “America First”.

Zgjedhjet vijnë në një moment pasigurie për bllokun, i cili në vitet e fundit është përfshirë në një seri krizash që kanë ndryshuar formën e politikave të tij, kanë sfiduar vlerat e vjetra dhe kanë bërë më të madhe frikën e mbijetesës së tij.

Ndërsa qytetarët evropianë kanë nisur të hedhin votën, konflikti më i madh në kontinent që prej Luftës II Botërore po zhvillohet në Ukrainë, një vend në kufi me 4 shtete anëtare, që synon të bashkohet me Unionin.

Kjo i ka detyruar qeveritë e BE-së që të lëvrojnë para shtesë për të forcuar kapacitetet e mbrojtjes, diçka që ishte shpërfillur për dekada me radhë nga koha e gjatë e paqes.

Sipas një sondazhi të Euronews, partia gjermane AfD mund të krijojë një grup të ri të ekstremit të djathtë në Parlamentin Evropian. Nacionalizmi, euroskepticizmi dhe simpatitë pro-ruse mund të jenë baza e përbashkët për këtë grup të ri, duke tërhequr deputetë evropianë nga disa vende të Evropës Qendrore.

AfD është e vetëdijshme se do t’i duhet një familje e re parlamentare evropiane pas përjashtimit të saj nga grupi ultra-konservator Identiteti dhe Demokracia (ID). Sipas sondazhit, partitë e tjera mund të tundohen për t’iu bashkuar këtij grupi të ri të ekstremit të djathtë. Megjithatë, e djathta evropiane është e ndarë për shkak të mospërputhjeve politike dhe interesave të ndryshme.

Rezultati i sondazhit të Euronews

Profesori i politikës së BE-së, Steven Van Hecke, shpjegoi pse është e pamundur që të krijohet një grup i vetëm i ekstremit të djathtë në legjislaturën e ardhshme të BE-së.

“Një numër partish të ekstremit të djathtë janë në rrugën e radikalizimit. Nuk mendoj se të gjitha do të bashkohen pas zgjedhjeve. Do të shohim jo një, por tre grupe politike në vend të dy,” tha Van Hecke.

AfD u përjashtua nga grupi ID gjatë fushatës zgjedhore të BE-së, pas deklaratave të kandidatit të saj kryesor, Maximilian Krah, për simpatitë ndaj politikave naziste. AfD gjithashtu është akuzuar për përfshirje në veprime të ndikimit keqdashës rus dhe një rast spiunazhi kinez. Pavarësisht këtyre, sondazhi i Euronews parashikon se ka mundësi për të krijuar një grup të ri të ekstremit të djathtë pas votimit.

Për të krijuar një grup të ri, duhen të paktën 23 deputetë nga të paktën shtatë vende të ndryshme anëtare. Analistët tregojnë se thirrjet dhe kontaktet tashmë kanë filluar, duke përfshirë partinë Revival të Bullgarisë që ka kontaktuar me liderët e AfD-së. Grupi i ri mund të përfshijë deputetë nga Polonia, Lituania, Bullgaria, Hungaria dhe Sllovakia, me një qëndrim të përbashkët pro-rus.

Nëse krijohet, ky grup i ri i ekstremit të djathtë do të ketë mundësinë të tërheqë vëmendje politike dhe mediatike në pesë vitet e ardhshme, pasi çështja e Ukrainës do të jetë një nga temat më të rëndësishme të legjislaturës së ardhshme të BE-së.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?