kosova

Borrell thirrje për çtensionimin e situatës, kërkon themelimin e Asocacionit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian Josep Borrel, ka apeluar për shpalljen sa më shpejt të zgjedhjeve të reja në veri...

Politologu serb: Kosova luan rolin kryesore në politikën e jashtme të Serbisë

Politologu serb Boris Varga është shprehur se Kosova luan rolin kryesor në politikën e jashtme të Serbisë. I ftuar në emisionin “Balkan...

Kurti sqaron vendimet për Veriun, opozita kundër: Po na dënon SHBA prej teje

Albin Kurti sqaroi para deputetëve të kuvendit të Kosovës qëndrimin e qeverisë së tij për situatën e tensionuar në veri të...

Vuçiç: Kosova t’i tërheqë “kryetarët e supozuar”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u bëri thirrje autoriteteve të Kosovës që t’i tërheqin, siç i quajti ai, "kryetarët e supozuar"...

Nis takimi i liderëve evropianë, Kosova ‘pika e nxehtë’ e samitit në Moldavi

Ka nisur në Moldavi takimi i dytë i Komunitetit Politik Evropian, në të cilin marrin pjesë liderë nga i gjithë kontinenti,...

“Kosova zemra e Serbisë”, Komiteti Olimpik i Kosovës kërkon ndëshkimin e Gjokoviç

Autoritetet olimpike të Kosovës kërkuan nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që të hapë procedura disiplinore kundër tenistit serb, Novak Gjokoviç, për, siç...

Tensionet në Veri| Deputeti i LVV: Kurti të mos tërhiqet, Kosova të mos lëshojë pe

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja foli në një intervistë për Euronews Albania rreth tensioneve në veri të Kosovës, duke theksuar se...

“Kosova s’është Serbi”- Presidenti kroat reagon për tensionet në Veri, apeli për BE

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç, ka thënë se Serbia duhet ta pranojë që Kosova është e pavarur. Ai ka komentuar situatën...

Gjokoviç s’e tërheq deklaratën provokuese: Më e pakta që mund të bëja për Kosovën

Tenisti serb, Novak Gjokoviç, nuk tërhiqet nga mesazhi provokues që dha ditën e djeshme gjatë French Open, ku në kulmin e...

“Kosova rrezikon të humbasë Veriun”- Pacolli: Ja cilët janë fajtorët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli thotë se me situatën e krijuar Kosova rrezikon të humbasë veriun e vendit. Në një intervistë...

Borrell: Kosova duhet të pezullojë operacionet policore në veri

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Kosova duhet të pezullojë operacionet e policisë rreth ndërtesave komunale në...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me...

Tensionet në veri, deputeti gjerman-kritikëve: Kosova po zbaton të drejtat

Qeveria e kryeministrit Kurti është hasur me një valë kritikash nga ndërkombëtarët pas rritjes së tensioneve në veri, ku SHBA dhe...

Politikani pro-serb në Malin e Zi: Do nënshkruaja tërheqjen e njohjes për Kosovën

Politikanët e Malit të Zi po këkrojnë të fitojnë mbështetje për zgjedhjet e përgjithshme të 11 qershorit me kërcënime për Kosovën....

Kisha Serbe: Kosova s’duhet pranuar

Asambleja e Kishës Ortodokse Serbe njoftoi sot se çdo pranim, indirekt ose i drejtpërdrejtë, i pavarësisë së Kosovës do të ishte...

Shqipëria mbështet kandidaturën e Kosovës për Lojërat Mesdhetare 2030

Shqipëria do ta mbështesë kandidaturën e Kosovës organizimin e Lojërave Mesdhetare 2030 dhe do të lehtësojë procesin e përgatitjes dhe organizimit...