irani

Netanyahu: Irani po shkel detyrimet e tij dhe po armatoset me armë bërthamore 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu deklaroi këtë të shtunë se veprimet e Iranit treguan se vendi po "shkel detyrimet e tij" ndaj...

Irani: Pasurimi i uraniumit vazhdon sipas ligjeve të vendit

Pasurimi i uranimit të Iranit po vazhdon bazuar në kornizën e krijuar nga Parlamenti i shtetit, tha shefi i agjencisë bërthamore,...

Kryediplomati iranian takohet me udhëheqësin saudit

Ministri i Jashtëm i Iranit është takuar me udhëheqësin de facto të Arabisë Saudite më 18 gusht, në vizitën e tij...

Irani: Kemi siguruar teknologji për raketa supersonike

Irani ka siguruar teknologjinë e nevojshme për prodhimin e raketave lundruese supersonike. Kjo teknologji është ende në fazën e testimit, raportoi më...

Irani mbyll zyrat e qeverisë, bankat dhe shkollat për shkak të të nxehtit përvëlues

Irani ka deklaruar pushim gjithëkombëtar dyditor, për shkak të temperaturave tejet të larta, njoftuan të martën mediat shtetërore. Zëdhënësi i Qeverisë së...

Parlamenti iranian shpalos ligjin e rreptë të hixhabit, pavarësisht kritikave

Parlamenti i Iranit e ka shpalosur përmbajtjen e një projektligji të hixhabit, përmes të cilit synon ballafaqimin, arrestimin dhe ndëshkimin e...

Forcat Ajrore të Iranit nisin stërvitjet në Gjirin Persik

Forcat Ajrore iraniane kanë nisur një stërvitje të madhe pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës dërguan anije luftarake dhe forca shtesë...

Irani refuzon të emërojë ambasador në Suedi pas djegies së Kuranit

Teherani zyrtar ka shtyrë marrjen e vendimit për emërimin e një ambasadori të ri në Suedi, shkaku i djegies së një...

Irani rikonfirmon mbështetjen për Putinin pas rebelimit të Wagner

Irani ka riafirmuar mbështetjen e tij për presidentin Vladimir Putin dhe "sundimin e ligjit" në Rusi pas rebelimit të raportuar të...

SHBA: Irani po ndërton fabrikë dronësh brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) thonë se kanë informacione se Irani synon të ndërtojë fabrikë të prodhimit të dronëve brenda...

Irani teston me sukses raketën balistike me rreze të lartë veprimi

Irani testoi me sukses një raketë balistike me një rreze të mundshme prej 2.000 kilometrash të enjten, tha media shtetërore, dy...

Irani ekzekuton me varje 7 persona

Irani ka ekzekutuar edhe shtatë persona në dy burgje jashtë Teheranit, të akuzuar për krime që lidhen me drogën dhe përdhunim,...

“E tmerrshme”, OKB: Irani ka ekzekutuar 209 persona që nga fillimi i vitit

Irani ka ekzekutuar 209 persona që nga fillimi i vitit, tha sot zëdhënësja e Zyrës së OKB-së për të Drejtat e...

Irani ekzekuton dy persona të akuzuar për blasfemi

Irani ka ekzekutuar dy burra që ishin dënuar me vdekje pasi kishin përdorur rrjetet sociale për të promovuar “ateizmin dhe për...

SHBA sanksionon Rusinë dhe Iranin për “marrje të pengjeve”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shtuar sanksione të reja ndaj agjencisë ruse të inteligjencës, FSB, dhe Gardës Revolucionare të Iranit...

Irani instalon kamera në vende publike për të identifikuar gratë pa shami

Në një përpjekje të re për të frenuar numrin në rritje të grave që kundërshtojnë kodin e detyrueshëm të veshjes, autoritetet...