evropa

Çmimi i gazit në Evropë ra me më shumë se një të tretën në tetor 

Çmimi i gazit në Evropë ra me më shumë se një të tretën në tetor 2022 në krahasim me muajin e...

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime...

Pandemia s’është zhdukur, EMA: Valë e re infeksioni në nëntor. Bëni vaksinën!

Një valë e re infeksioni me COVID-19 do të përfshijë Evropën në javët e ardhshme. Kështu deklaruan krerët e Agjencisë Evropiane...

Evropa në duart e Kinës, Pekini synon blerjen e portit të Hamburgut

Qeveria gjermane po çon përpara marrëveshjen e kontestuar për t’i lejuar një kompanie shtetërore kineze marrjen e portit të Hamburgut. Pas një...

Si e mori emrin Evropa?

Edhe pse është e vështirë të gjesh një njeri të vetëm në planet që nuk di për ekzistencën e saj, janë...

Rusia ka të ngjarë të rrisë djegien e gazit, thotë zyrtari

Rusia ka të ngjarë të përshpejtojë djegien e gazit në muajt e ardhshëm, ndërsa objektet e depozitimit të gazit mbushen, tha...

BE kufizon energjinë, Spanja, Gjermania dhe Kroacia nisin kursimin

Parlamenti spanjoll votoi pro vlefshmërisë së dekretit të qeverisë, që parashikon bashkimin e masave të kursimit me financat për transportet dhe...

Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët. Një përfundim i tillë është...

Masa për thatësirat, dushe më të shkurtra dhe makina të palara në Holandë

Evropa është goditur nga një valë të nxehti që ka tharë burimet e ujit, kështu që vendet po përgatisin një plan...

Evropa ‘thahet’ për ujë, tkurren rezervat ujore në Francë, Spanjë dhe Itali

Thatësira më e ashpër që ka përfshirë Evropën në dekada po prek qytetarët e thjeshtë, fermerët, fabrikat dhe sektorë të tjerë...

1 milion turistë në javë, Greqia rikthehet në ‘kohët e arta’

Greqia po bëhet gati të presë deri në 1 milion vizitorë në javë në këtë sezon turistik. Lajmin e ka bërë...

Europa vijon të digjet, shkrumbohen hektarë të tërë në Turqi dhe Francë

Një zjarr shpërtheu këtë të premte pranë zonave të banuara në jugperëndim të Turqisë dhe u përhap me shpejtësi në një...

‘Ndryshimi i klimës po vret njerëzit’

Një valë vdekjeprurëse e të nxehtit që ka mposhtur rekordet e temperaturës në Evropën kontinentale po përhapet në veri dhe lindje. Temperatura...

Zjarret jashtë kontrollit, vështirësi në Francë e Spanjë

Një verë e vështirë për zjarrfikësit në shumë shtete evropiane , ata nuk po mundin të vendosi nën kontroll zjarret të...

Linjat ajrore anulojnë mbi 25 mijë fluturime të planifikuara në gusht

Linjat ajrore në të gjithë botën kanë anuluar më shumë se 25,000 fluturime nga oraret e tyre të fluturimeve për muajin...

Portugalia, Spanja dhe Franca ende në flakë, përmirësohet Rumania

Zjarrfikësit në Portugali vijojnë luftën me flakët shkatërruese, në një kohë kur i gjithë shteti mbetet në alarm. Një avion që...